Výsledky 1. a 2. kola extraligy juniorů | Probasket.cz

📁 Články, Domácí soutěže, Mládež, Topstory 🕔3.10.2017

Uplynulý víkend odstartoval nový ročník extraligy juniorů v podobě dvou kol, která napověděla, jak by se jednotlivá družstva mohla formovat v tabulce a také poodkryla jejich silné i slabé stránky.

1. kolo

USK Praha – BK Snakes Ostrava 94:59 (26:9, 44:33, 70:48)

Od druhé hodiny odpolední byla na pražské Folimance na programu repríza loňského finále a očekával se velmi vyrovnaný zápas. Opak byl ale pravdou. Svěřenci trenéra Petra Jachana, od kterých se vždy čekají jen velké úspěchy, se hned od úvodních minut vrhli na ostravské hady a vyhráli první čtvrtinu v poměru 26:9. V druhé periodě se Ostravě podařilo odrazit nápor Pražanů a v poločasové přestávce, kdy prohrávala jen o 11 bodů, ještě živila myšlenku na zvrat v utkání. To ale změnila třetí desetiminutovka, ve které si Sovy vypracovaly rozhodující náskok a přesvědčivě vyhrály rozdílem třídy. USK se tradičně prezentoval silovou hrou založenou na agresivní obraně, kvalitním doskoku a striktním dodržování herních systémů.

Komentář k zápasu ostravského Tomáše Havlíka, autora 15 bodů: „Do zápasu jsme nevstoupili vůbec dobře, po necelých třech minutách jsme prohrávali 9:0. Ani po našem oddechovém čase nedošlo ke změně. Soupeř nás přehrával ve všech směrech, dával jednoduché koše a především měl převahu na doskoku. Ke konci druhé čtvrtiny, když se rozdíl přehoupl přes hrozivých 20 bodů, se nám podařilo stáhnout náskok soupeře a do kabin jsme odcházeli s jedenáctibodovým mankem. Tam jsme si řekli, že musíme zlepšit především obranu a doskakování. Bohužel se nám ani jedna tato věc v druhém poločase nepodařila a zmíněná obrana v druhé půli byla ještě horší (50 obdržených bodů). Celý zápas rozhodly naše chyby na obranné polovině, kdy jsme dovolili soupeři jednoduše skórovat (střelba z pole 21/70). Pražané nás přehrávali ve hře 1 na 1 a v útoku se mohli opřít o střelbu z dlouhé vzdálenosti. Jestli chceme zítra proti Nymburku pomýšlet na výhru, musíme začít bránit.“

Nejlepší střelci

USK: Farský 20, Zídek 20, Böhm 16, Samoura 12, Vyroubal 10

Ostrava: Havlík 15, Lukáč 10, Slavík 9, Kurečka 8

GBA – Sokol Sršni Písek 79:71 (24:20, 47:30, 59:50, 70:70)

Nečekané drama se odehrálo na GBA, kde pražský celek hostil Sršně z Písku. Tým Juliana Beťka tvořený z hráčů všech národností, pro které bývá tato akademie většinou přestupní stanicí do univerzitních týmů za velkou louží, měl s jihočeským týmem velké problémy. Písek v čele s novým trenérem Janem Čechem, který se vyznačuje rychlým a moderním basketbalem založeným na hře 1na1, čekal nelehký úkol. Za jednoznačného favorita utkání byl považován pražský celek. Touto skutečností se ale písečtí hráči nenechali znepokojit a předváděli velmi nebojácný výkon, za který byli odměněni minutami navíc v podobě prodloužení. Do něj je dvě sekundy před koncem poslal úspěšnou střelou za dva body Černý. V prodloužení však GBA nenechala nic náhodě, potvrdila, že je zkušenějším celkem a vyhrála o osm bodů. Pražany táhl za vítězstvím slovenský reprezentant Maroš Zelizňák, jenž úřadoval pod oběma koši, kde doskočil 14 míčů a přidal k nim 12 bodů. Písek táhli rozehrávači Gareis s Mikoláškem.

GBA: Randuška 14, Javorský 12, Sidibe 12, Zelizňák 12 (14 doskoků), Mikyska 9

Písek: Gareis 26, Feit 19, Mikolášek 15, Sýkora 12, Pták 11, Šurý 9

BA Nymburk – BCM Orli Prostějov 78:70 (17:13, 35:33, 60:54)

Orli z Prostějova, kteří s Nymburkem loni vypadli v play off, mu mají co vracet. S myšlenkou odplaty přijížděli svěřenci trenéra Petera Bálinta k papírovému favoritovi utkání. V první čtvrtině si Nymburk vypracoval nepatrné čtyřbodové vedení, které si i udržoval do poločasové přestávky. Tým z olomouckého kraje byl ale stále na dostřel. Domácí tým však měl v zádech své fanoušky, kteří jim v nejtěžších chvílích zápasů dodali energii a mohli tak na konci utkání slavit první vítězství v sezoně.

Nymburk: Štafl 22, Kovář 18, Novotný 16

Prostějov: Maděra 13, Sychra 12, Klepač E. 11, Palenik 11

SAM Brno – Slavoj Litoměřice 84:59 (31:13, 45:32, 62:47)

Družstvo z hlavního města Moravy hostilo nováčka z Litoměřic, který přicestoval i se svou hlavní oporou Janem Karlovským, nejlépe doskakujícím hráčem loňského ročníku. Ten však sám nestačil na brněnské podkošové duo Bartoň-Šulc, které si právě ve vymezeném prostoru dělalo doslova, co chtělo. První zmiňovaný doskočil 14 míčů a 6 z nich bylo v útoku. Od samého začátku brněnští hráči diktovali tempo zápasu a po zásluze vyhráli rozdílem třídy. Přísnější měřítko z týmu Litoměřic by snesli pouze Karlovský a rozehrávač Trusina, autor tří úspěšných střel zpoza trojkového oblouku.

SAM Brno: Prošek 19, Křivka 14, Bartoň 13 (14 doskoků), Šulc 9

Litoměřice: Karlovský 12 (13 doskoků), Trusina 12, Šestina 7, Bohuslav 6

Sokol Pražský  – BK Loko Plzeň 82:45 (22:12, 45:22, 63:36)

Zcela bez problému si počínali pražští sokoli, kteří nepodcenili úvod utkání a po celý průběh dokazovali, kdo je favoritem. Výsledkem byla jednoznačná výhra, při které si mohl domácí tým vyzkoušet různé varianty obranných a útočných systémů. Trenér Pyskyřík zapojil do hry všech dvanáct hráčů a pošetřil tak síly hlavních opor družstva na nedělní zápas proti Písku.

Sokol Pražský: Burda 12, Šop 11, Hauzer 10, Potužník 7

Plzeň: Bejvl 10, Stupka 5

Synthesia Pardubice – Kondoři Liberec 76:56 (23:19, 42:35, 64:39)

Druhý nováček z Liberce se ve své premiérové sezóně představil v pardubické hale V Ráji. Celek Kondorů tvořený především z hráčů narozených v roce 2000 v čele s trenérem Janem Slowiakem však od samého úvodu tahal za kratší konec. Problémy v obraně jim svými vniky dělal Michal Svoboda, rodák z Českých Budějovic ve službách východočeského celku, který nastřílel 22 bodů a doskočil 12 míčů. K němu se přidal Štěpán Kostka a o jasném vítězství favorita bylo rozhodnuto.

Pardubice: Svoboda 22 (12 doskoků), Kostka 13 (17 doskoků!), Baťa 7, Kalný 7

Liberec: Haiblík 18 (13 doskoků), Rufer 12, Pour 9, Sůva 8

2. kolo

BK Synthesia Pardubice – Slavoj Litoměřice 68:63 (20:10, 34:29, 53:40)

V neděli ráno pardubičtí hráči odehráli zápas, který kontrolovali po celý jeho průběh, až do zdárného konce. Trenér Dušan Bohunický se stejně jako v sobotu mohl opřít o Michala Svobodu, který se mu za 27 minut strávených na hřišti odvděčil 24 body a stal se tak nejlepším střelcem utkání. Družstvo ze severních Čech táhl pivot Karlovský, autor 29 bodů a 11 doskoků, který způsoboval domácímu týmu obrovské problémy, zejména pod košem. Největší rozdíl mezi týmy spočíval v úspěšnosti a počtu střílených trestných hodů. Pardubice střílely s 72% úspěšností (18/25). Úspěšnost Litoměřic se zastavila na 64 % (9/14).

Pardubice: Svoboda 24, Kostka 8, Kalný 8

Litoměřice: Karlovský 29 (11 doskoků), Trusina 8, Bohuslav 8

BA Nymburk – BK Snakes Ostrava 77:76 (24:19, 52:35, 66:54)

Po USK na Ostravu čekal další nelehký soupeř a to Nymburk. Družstvo z Moravy si přálo odčinit sobotní neúspěch, ale začátek byl zcela stejný. Ostrava opět zaspala, čehož Nymburk využil a v úvodní periodě si vytvořil náskok 5 bodů. Zásluhou vynikajícího Filipa Novotného, který proměnil 5 pokusů zpoza trojkového oblouku, v nastoleném trendu pokračoval i nadále a do šaten odcházel s komfortním náskokem 17 bodů. Zdálo se být hotovo, ale svěřenci zkušeného lodivoda a bývalého profesionálního hráče Patrika Smažáka vstoupili do třetí části bez bázně a hany. V průběhu druhého poločasu, bod po bodu, smazali náskok domácího týmu a divákům se naskytla k vidění dramatická koncovka. V té sahali Ostravané po vítězství, kdy měl 12 vteřin před koncem za stavu 77:76 k dispozici dva trestné hody hostující Jakub Zikl. Ani jeden z nich neproměnil. Hosté však zásluhou Dominika Lukáče doskočili odražený míč, vyhodili jej na Tomáše Havlíka, který se ale vzápětí dopustil ztráty při pokusu přihrát pod koš na obsazeného Zikla. Nymburk tedy uhájil vítězství a připsal si na své konto druhou výhru na domácí palubovce.

Nymburk: Novotný 29, Štafl 14, Kovář 12

Ostrava: Slavík 29, Kurečka 18, Lukáč 11

Sokol Pražský – Sršni Písek 97:99 (24:31, 44:45, 72:62, 88:88)

I v nedělním dopoledním zápase v hale Sokola Pražského v Žitné ulici čekalo na písecké sršně pořádné drama. Trenér Čech, který převzal juniory z Písku po trenéru Janovském, se opět mohl spolehnout na rozehrávačské duo Gareis-Mikolášek, které dohromady zatížilo konto soupeře úctyhodnými 47 body. Nejprve dovedlo mužstvo Písku na svých bedrech do prodloužení, aby následně celý tým slavil zisk dvou cenných bodů.

Sokol Pražský: Akahomen 20, Hauzer 11 (12 doskoků), Skalička 11, Burda 11

Písek: Gareis 24, Mikolášek 23, Houser 13, Šurý 10

SAM Brno – Kondoři Liberec 87:64 (23:22, 46:35, 71:53)

V nedělním zápase hraném dopoledne na brněnské Morendě se jednalo o jednoznačnou záležitost. Mladičký tým ze severu republiky držel s Brnem krok pouze první čtvrtinu, kterou prohrál v poměru 23:22. Ve zbylé části utkání však Moravané přeřadili na vyšší rychlostní stupeň, na který již Liberec nestačil zareagovat a podlehl o víkendu i podruhé, tentokrát o 23 bodů. Nejlepším hráčem Liberce byl Alan Rufer s 22 body, na straně Brna pivot Michal Šulc s 18 body a 11 doskočenými míči.

Brno: Šulc 18 (11 doskoků), Kubín 15, Jokl 14, Prošek 11

Liberec: Rufer 22, Palek 19, Haiblík 10, Skalický 9

USK Praha – Orli Prostějov 76:63 (17:11, 32:33, 53:45)

Jasným favoritem utkání byl tým pražských sov, ale tým z Olomoucka se nenechal zahanbit a držel s USK krok. První poločas Prostějov dokonce vyhrál o jeden bod, což domácímu trenérovi Petrovi Jachanovi muselo dělat nemalé starosti. Po změně stran se však misky vah převážily a USK se disciplinovanou hrou a dobrým výkonem Patrika Samoury dostal do vedení, které si pohlídal až do konce a uhájil prostředí domácí palubovky i v druhém zápasu ročníku.

Po zápase jsme požádali prostějovského rozehrávače Štěpána Borovku o komentář k zápasu: Do utkání jsme vstoupili dobře, dali jsme 5 rychlých bodů, ale postupně se hra začala vyrovnávat a na konci první desetiminutovky to bylo 17:11 pro USK. Udělali jsme par zbytečných chyb, za které nás soupeř nemilosrdně trestal. Druhá čtvrtina se nesla ve vyrovnaném duchu a na konci jsme odskočili do vedení o jeden bod. Naši dva hráči základní rotace se však dostali do problémů s fauly. Ve třetí části utkání jsem se provinil čtvrtou osobní chybou, tak jsem byl nucen opustit hřiště, abych si neudělal další. V těchto chvílích odskočil domácí tým na 8 bodů. Poslední periodu, ve které jsme se pokusili dotáhnout naše bodové manko, hodnotím kladně. I když se nám nepodařilo vyhrát, panuje v šatně dobrá nálada. Kdo ví, jak by zápas dopadl, kdybychom neměli potíže s fauly.

USK: Farský 17, Samoura 15 (16 doskoků), Zídek 12, Šimon 11

Prostějov: Palenik 13, Sychra 11, Michalčík 10, Borovka 9

GBA – BK Loko Plzeň 107:56

Odpolední zápas, který uzavřel druhé kolo extraligy juniorů, se odehrál mezi GBA a Lokomotivou Plzeň. Ze strany domácích se jednalo o velmi pěkný basketbal založený na agresivní obraně a diváci měli možnost vidět několik efektivních zakončení v podobě smečovaných košů. Pražané si s chutí zastříleli a podali daleko sebevědomější výkon, než v sobotu proti Písku. Plzeň po celé utkání tahala za opravdu kratší konec a nakonec utrpěla obrovský debakl 107:56.

Nejlepší střelci a výsledky jednotlivých čtvrtin budou doplněny.