eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Statistiky ME: Satoranský se mezi nahrávači neztratil! | Probasket.cz

Novinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB

Statistiky ME: Satoranský se mezi nahrávači neztratil!

📁 Články, Reprezentace, Topstory 🕔11.9.2017
Statistiky ME: Satoranský se mezi nahrávači neztratil!

Věděli jste například, že reprezentační rozehrávač Tomáš Satoranský je zatím stále na čtvrté pozici žebříčku nejlepších nahrávačů Eurobasketu?

Guard Washingtonu nasbíral v průměru 6,6 nahrávek na zápas a jen 0,2 asistence jej dělí od aktuálně druhého v pořadí – Španěla Sergia Rodrígueze. Jak Rodríguez (6,8), tak i třetí Rus Alexej Šved (6,7), si může ještě polepšit, ne tak první Mantas Kalnietis. Jeho ambiciózní Litva padla už v osmifinále s Řeckem (64-77), a tak zkušený playmaker Olympie Milán už svou sbírku 7,2 přihrávek na zápas rozhodně nerozšíří. Satoranský musel oželet účast národního týmu v play off v Turecku, takže jeho dobré výkony jsou pro něj asi jen chabou záplatou. Ruku na srdce – nebudou jeho kousky ve finálovém turnaji chybět?

Rovněž souboj o krále střelců bude na letošním šampionátu našlapaný až do konce. Zatím je na ME k vidění hned pět borců, kteří po šesti odehraných duelech nasbírali bodové průměry nad 20 bodů na zápas. Momentálně se na první příčku vyšplhal již zmíněný Alexej Šved, jemuž k současnému průměru 23,7 bodů na zápas pomohlo 27-bodové představení s Chorvatskem. Na záda mu dýchá Němec Dennis Schröder (23,2), pro nějž však bude zítřejší čtvrtfinále se Španěly zkouška ohněm. Vyhlášený obranář Ricky Rubio se už na rozehrávače Atlanty velmi těší. Poslední slovo neřekli ani pátý Slovinec Goran Dragič (21,2), jenž bude usilovat o vylepšení svých dosavadních bodových příspěvků v minisouboji proti čtvrtému lotyšskému letci Kristapsi Porzingisovi (21,8). Do pořadí může jistě promluvit i Srb Bogdan Bogdanovič (19,8), zatímco jeho chorvatský jmenovec Bojan (22,5) to už má naopak „za sebou“.

Doskakovači mají lídra v Jonasi Valančiunasovi. Litevský obr už sice také dohrál, ale jako obvykle patřil s 12 doskoky (a 15,8 body) k hlavním oporám své země. Druhý je možná trochu překvapivě Brit Gabe Olaseni, jehož 11,2 doskoků na zápas svědčí o dlouhých pažích a skvěle voleném výběru místa pro doskok. Čtvrtý je pak například španělský nestárnoucí veterán Pau Gasol s 8,4 doskoky na zápas, ale ještě pozoruhodnější je sedmá příčka Luky Dončiče. Osmnáctiletý guard Slovinska a Realu Madrid zatím nastřádal v průměru na jeho pozici málo vídaných 7,5 doskoků na zápas, za což mu patří velká pochvala. O všestrannosti Dončiče svědčí i následující video.

Zajímavý pohled je i na statistiku trojkařů. Ze všech hráčů, kteří na turnaji vystřelili nejméně dvacet pokusů, si nejlépe vedou Janis Timma a Kostas Sloukas. Lotyš má úspěšnost střelby z dálky 61,9%, naproti tomu Řek, jenž pěti trojkami v osmifinále sestřelil Litvu, jen o něco málo menší (61,5%). Vůbec nejvíce trojek nastřílel Ital Marco Belinelli (23), jehož následuje ruský „maladěc“ Alexej Šved (22). Nejpilnější z našich, Lukáš Palyza, se trefil na ME celkem třináctkrát s úspěšností 40,6%.

A na závěr užitečnost: Té vévodí opět doskakovači. Pivot Velké Británie a franscouzského Orleáns Gabe Olaseni je s koeficientem 26,8 poměrně nedostižným, za druhým Valančiunasem (23,5) číhají srovnaní Porzingis (22,3), Pau Gasol (21,8) a Šved (21,7). Nejlepším z našich v této kategorii byl podle očekávání Tomáš Satoranský, jehož efektivita se rovnala číslu 16,2 a aktuálně mu vynáší 20. příčku.

 

Foto: FIBA Europe

Sdílejte tento článek
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace