eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Real titul neobhájil, zlato berou hráči Valencie | Probasket.cz

Real titul neobhájil, zlato berou hráči Valencie

📁 ACB (Španělsko), Články, Topstory 🕔20.6.2017

Populární Taronja slaví první titul v historii klubu, jímž korunovala skvělou sezónu, věnovanou 30. výročí postupu do ACB ligy.

Úvodní zápas finálové série v Madridu začal lépe pro obhájce titulu. Po vyrovnaném prvním poločase dali hráči Realu ve tří čtvrtině pět trojek a nejlepší střelec utkání Sergio Llull zařídil rozhodující šestibodový náskok. Zdatně mu sekundoval Rudy Fernández, který nastřílel 19 bodů a dal fanouškům vzpomenout na své slavnější časy. Jeho akce „2 + 1“, kterou tři minuty před koncem zvýšil na 83:78, měla, jak se později ukázalo, cenu zlata.

Real Madrid – Valencia BC 87:81
Llull 20, Fernández 19, Taylor 12 – Dubljevič 19, San Emeterio 14, Sikma 13

Hráči Valencie se poučili z chyb a o dva dny později srovnali stav série. Oba týmy se znovu dlouho přetahovaly o vítězství, v závěrečných deseti minutách ovšem explodoval Bojan Dubljevič. V poslední čtvrtině zaznamenal polovinu ze svých 20 bodů; půldruhé minuty před koncem proměnil za stavu 79:79 klíčovou střelu, vzápětí doskočil nepřesný pokus Llulle a zvýšil náskok Taronji z trestných hodů. Domácí už do konce zápasu neskórovali a přesun finálové série do Valencie sliboval zajímavou podívanou.

Real Madrid – Valencia BC 79:86
Llull 22, Reyes 14, Nocioni 13 – Dubljevič 20, San Emeterio 14, Thomas 11

Třetí zápas Bílému baletu vůbec nevyšel, ač v polovině druhé čtvrtiny vedl už 28:19. Domácí vrátily do hry tři trojky v řadě, dostali se do vedení, které po změně stran už jen navyšovali. Ve třetí části úřadovali jejich dlouháni, v závěrečné pak veterán Sato, který jako by se rozpomněl na své nejlepší roky v barvách Sieny. Hráči v oranžových dresech vedli rychle dvouciferným rozdílem, ujala se vedení v sérii a ocitla se krok od historického úspěchu.

Valencia BC – Real Madrid 81:64
Thomas 16, San Emeterio 15, Dubljevič 14 – Llull 16, Ayón 15, Dončič 13

Rozhodující krok bývá nejtěžší, hráči Taronji jej však zvládli s bravurou a okořenili jej i rekordním počinem. Po prohrané úvodní čtvtině předvedli během necelých sedmi minut úchvatnou šňůru 24:3 a ujali se vedení 43:23! Střelecky táhli Valencii dlouháni Oriola s Thomasem, jimž znovu zdatně sekunodval nestárnoucí Sato. Real působil bezradně, rozdíl dvaceti bodů panoval ještě tři minuty před koncem třetí části a střelecké probuzení Llulle a spol. přišlo pozdě. Půldruhé minuty před koncem vedli domácí 84:74 a jejich historicky první titul v ACB lize pečetil smečí nejlepší domácí střelec Sastre.

Valencia BC – Real Madrid 87:76