USK doskákal pro zlato, bronz z MČR bere GBA | Probasket.cz

USK doskákal pro zlato, bronz z MČR bere GBA

📁 Články, Domácí soutěže, Mládež, Topstory 🕔1.5.2017

Domácí basketbalisté ovládli finále se Snakes díky skvělé obraně a 27 útočným doskokům a po zásluze slaví triumf na finálovém turnaji. Bronz po podobně přesvědčivém výkonu berou hráči Get Better Academy, kteří porazili BA Nymburk.

Sen mladých Sov se stal skutečností! Svěřenci trenéra Jachana uspěli i ve druhém utkání domácího Mistrovství České Republiky. Snakes Ostrava deptali skvělou obranou, díky níž si už v poločase hýčkali vysoké vedení 38-18. Dalším atributem zlatých Sov byl doskok, v němž předčili hosty doslova „o parník“. Pro zajímavost – hráči USK měli na svém kontě 27 útočných doskoků (celkově 56), naproti tomu Ostravané jich zapsali pouhých 28 celkem. Oba dva týmy hůře stříleli za tři body, potažmo trestné hody. Domácím však ani 13 minutých šestek z 20 pokusů nemuselo příliš vadit. Lídr Snakes Lukáš Bukovjan byl ubráněn na 12 bodech (střelba z pole 5/18) a byl zároveň jediným dvouciferným střelcem hostů. Právě Bukovjan držel akcie Snakes nad vodou ještě ze začátku druhé periody, když trojkou snížil na 16-14. V té době měl už na svém kontě osm bodů a domácí jej začali bedlivěji střežit. Po zbytek čtvrtiny však Snakes minuli osm z deseti střel a ztratili sedm míčů a Sovy nabídnutou možnost využily beze zbytku. Hvězdou šňůry 22-4 byl s 15 body David Chaloupka, jenž se stal také zároveň nejlepším střelcem duelu s 18 body. Dvacetibodový náskok už domácí nepustili a společně s fanoušky si užili cestu za vytouženým titulem.

Blumbergs přišel, viděl a zvítězil

Zápas o třetí místo měl hlavní hvězdu v lotyšském pivotovi GBA Robertsi Blumbergsovi, jenž si pomocí 29 bodů (12/16 z pole), 7 doskoků, 3 zisků a bloku došel pro užitečnost 40 a přiváděl Nymburk doslova k šílenství. Jeho mužstvo prožilo povedenou třetí desetiminutovku, v níž svěřence Pavla Beneše předčilo 26-12. Nymburk hrál příliš individualisticky (o čemž svědčí poměr asistencí 19-4 pro GBA), nedařila se mu střelba z dálky a rovněž minul několik jednoduchých dopichů do koše z bezprostřední blízkosti. A hráči GBA v čele s Blumbergsem, Javorským a Kozákem trestali: Po třech čtvrtinách vedla akademie už 61-47 a Nymburk, jehož hra byla provázena častými nepřesnostmi a ztrátami, se už z dvouciferného manka neoklepal. Za očekáváním zaostal zejména nejlepší nymburský střelec Martin Kolář, který minul všech 10 svých střel a zaznamenal pouhé tři body z trestných hodů.

Výsledky:

Finále: USK Praha U19 – Snakes Ostrava U19 67:50 (16:11, 22:7, 17:17, 12:15)
Body: Chaloupka 18, Farský 12 (13 doskoků), Tůma 11 (16 doskoků), Žikla 10 (13 doskoků), Zídek 8, Samoura 3 (5 asistencí), Macháč 3, Bláha 2 – Bukovjan 12 (5 asistencí), Štěpánek 9, Rudolf 8, Slavík 8, Havlík 7, Zikl 3, Hošek 2, Říčka 1

Doskoky: 56 – 28

Trojky: 8/37 – 4/20

TH: 7/20 – 8/20

Asistence: 13 – 9

Ztráty: 19 – 15

Fauly: 21 – 23

O 3. místo: Get Better Academy U19 – BA Nymburk U19 80:60 (11:14, 24:21, 26:12, 19:13)
Body: Blumbergs 29 (7 doskoků), Tyrtyšnik 11 (6 doskoků), Drgoň 10, Poladkhanli 10 (6 doskoků), Javorský 8, Kozák 6 (6 doskoků), M. Welsch 4 (8 asistencí), Janošov 2 – Kovář 13 (10 doskoků), Kotásek 12, Ivan 11, Hartig 8, Hořejš 5, Štafl 4, Kolář 3, Mráz 2, Novotný 2

Doskoky: 41 – 36

Trojky: 6/18 – 4/20

TH: 8/15 – 8/13

Asistence: 19 – 4

Ztráty: 11 – 19

Fauly: 16 – 21