Nymburk se protrápil k mečbolu, ten třímá také Děčín

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔7.5.2017

Schyluje se ke stejnému finále, jaké bylo k vidění v uplynulých dvou sezonách! Krok od první vstupenky je podle očekávání Nymburk, jemuž však Opava dala ve Slezsku znovu zabrat. Odvracet mečboly Děčína budou trochu překvapivě Pardubice, které prohrály na severu o jediný bod a navíc přišly o Domineze Burnetta.

Ještě tři a půl minuty před koncem třetí čtvrtiny vedla Opava po Blažkově trojce nad mistrem 53-48. Mnoha aktérům ožily v hlavě ani ne 24 hody staré vzpomínky na památnou výhru Slezanů, která ukončila pět let trvající nymburskou neporazitelnost v play off Kooperativa NBL. Tentokrát sice většinu času domácí prohrávali, ovšem ukázali charakter, když se i v oslabené sestavě dokázali dotáhnout a poté dokonce otočit. Czudkův tým nesrazila ani Allenova trojka s poločasovým klaksonem, díky níž Američan zvýšil vedení Nymburka na 34-40.

Po přestávce však domácí zahájili stíhací jízdu a skvělou šňůrou 15-4 otočili na 49-44. Prsty v tom měl kapitán Šiřina, jenž potopil dvě trojky, o něco později přidal další Cvek a nebýt rychlé odpovědi Lawrence, kdo ví, co by následovalo. Právě hostující rozehrávač spolu s pozdějším MVP zápasu Hrubanem a Sant-Roosem vzali zodpovědnost na sebe a ještě do konce třetí periody vrátili Nymburku jednobodový náskok (57-58). Rozuzlení dramatu poté přišlo až příliš brzy. Opava v posledních osmi minutách vyrobila pět ztrát a úbytek rovněž udělal své. Nymburk si došel pro šest ze svých 14 útočných doskoků právě v poslední periodě a zkušeně opanoval vyrovnané utkání poměrem 66-79. Doskok byl hlavní doménou hostů, kteří Opavu přeskákali 25-39. Vojtěch Hruban se postaral o polovinu z osmi trojek Nymburku a s 21 body byl nejlepším střelcem duelu.

Palyza je zpět – a s ním i tři mečboly

Celý Děčín je na nohou! Nepopulární soupeř z Pardubic, která Budínského ekipu porazil v základní části (a v poháru) čtyřikrát z pěti střetnutí, je blízko vyřazení. Může za to triumf Válečníků č. 3, jenž se však tentokrát rodil velmi těžce. O nejtěsnějším vítězství rozhodl dlouhou dvojkou 85 sekund před koncem normální hrací doby Lukáš Palyza. Právě obávaný střelec patrně našel zpět svou ztracenou mušku, když byl spolu s Tomášem Vyoralem nejlepším střelcem zápasu s 16 body. Pardubice doplatily na 13 minutých šestek z 24 pokusů, což se v play off neodpouští. Další špatnou zprávou pro Beksu je i zranění Domineze Burnetta, jenž musel z utkání odstoupit na začátku třetí desetiminutovky za stavu 33-32 pro jeho tým. Americký shooting guard má podezření na zlomeninu klíční kosti. O jeho zdravotním stavu vás bude Probasket informovat. Hosty tato situace paradoxně povzbudila a Wall s Pandulou pomohli svému celku odskočit na vedení 40-35.

Děčín má však ve svém středu Pavla Houšku s Palyzou, díky nimž se pro změnu radovali domácí diváci z obratu 48-42. Beksa ale nezopakovala kolaps ze třetího semifinále a byl to zkušený Pandula, který zavelel k obratu. Hosté se jeho tříbodovou akcí dvě a půlk minuty před koncem poslední čtvrtiny dostali do jednobodového náskoku (62-63). Poté ale dvakrát dobře faulovali hostujícího kapitána Nečase, který si s šestkami příliš netyká a Palyza mohl pootevřít dveře finále. Závěrečná střela Autreyho totiž cíl nenašla a série se stěhuje do Pardubic za stavu 3-1 pro Válečníky.