Havířov utekl hrobníkovi z lopaty, Vysočina blízko senzačnímu obratu

📁 1.liga můžů, Články, Domácí soutěže, Topstory 🕔20.3.2017

Slezané prohrávali v existenčním duelu s GBA po třech čtvrtinách doma už 49-60, ale nevídaným obratem v poslední periodě (29-11) si připsali důležité třetí vítězství v sezoně a jejich šance na záchranu stále žije. V domácím dresu zářil křídelník Daniel Klímek s 29 body, ale pro hosty byl smrtící 150-sekundový úsek mezi třetí a šestou minutou. V něm se totiž Start trefil čtyřikrát z dálky (po dvou trojkách Landor a Hubáček), což hostům srazilo vaz (70-64). Klímek už poté jistil důležitou výhru z čáry trestného hodu.

Z pohodové výhry Nového Jičína, který vedl po první čtvrtině nad Vysočinou už 37-5 (!!) bylo nakonec ještě pořádné drama. Po jedenácti bodech Krajcigra v poslední čtvrtině a šestkách Nováka s Bubákem hosté snížili na rozdíl jediného bodu na 76-75. Nový Jičín má však velmi zkušené mužstvo a právě „dlouzí a zkušení“ Pelikán se Šoškou domácím pohlídali potřebnou výhru 91-85. Severomoravané však ještě vyhráno nemají. K jistotě záchrany potřebují ještě alespoň jednou zvítězit. Dařilo se domácímu rozehrávači Romanu Medkovi, jenž potopil hned pět trojek z šesti pokusů. Hostujícímu Krajcigrovi (32 bodů) a jeho spoluhráčům tak zbyly pouze oči pro pláč.

Výhra regionálního rivala nejvíce potěšila Ostravu, která ještě stále není zcela zachráněna. Snakes si předehráli utkání sedmého kola s Pískem už v sobotu a přestože ještě tři a půl minuty před koncem normální hrací doby vedli po koši Bukovjana 89-80, přesto prohráli. Hosté už totiž Snakes nedovolili ani jediný koš ze hry a o jejich triumfu rozhodl nekompromisní smečí Dalibor Fait. Potencionální otočku nezvládl Bukovjan, jehož trojkový pokus zablokoval veterán Pavel Englický. V neděli si už mladí Snakes spravili chuť, když vydřeli výhru 70-65 nad USK Praha B. Pražané přijeli pouze s dorostenci, avšak chytrou hrou kladli domácím houževnatý odpor. Utkání rozhodla až dvojice Bukovjan Slavík, která se složila na 44 bodů Ostravy.

Aktuálně mají záchranu jistou vedle USK také Prostějov a Písek. Sršni se zachránili v sobotu v Ostravě, takže je nemusela příliš mrzet porážka v nedělním dopoledním klání v Prostějově. V něm sice Písek špatně začal, prohrával 21-7, ale poté se vrátil do utkání solidní obranou a trpělivou hrou. V útoku se opíral o dvojici Englický (26 bodů a 10 doskoků) – Šlechta (22 bodů a 7 doskoků), ovšem poslední slovo měl ve vyrovnaném zápase domácí rozehrávač Nábělek. Ten nejprve trojkou necelé dvě minuty před poslední sirénou snížil na 64-65, aby spolu s Milanem Szabo pečetil vítězství mladých Orlů po otočce Marka Sehnala.