eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Basketbalová kauza má první výsledky. Disciplinárka vyloučila Kralupy a Spartu ze soutěže

📁 Články, Domácí soutěže, Ostatní domácí soutěže, Topstory 🕔8.3.2017
Basketbalová kauza má první výsledky. Disciplinárka vyloučila Kralupy a Spartu ze soutěže

Taktizovaly, ale nedomyslely důsledky. Kauza týmů 1. ligy žen, která je hodně propíraná v médiích, má výsledek. Rozhodnutím Disciplinární komise ČBF byly Kralupy nad Vltavou a BA Sparta Praha vyloučeny z 1. ligy žen. „V závěru utkání došlo u obou celků k chování, které je v rozporu s etickými pravidly basketbalu a fair play,“ píše se v tiskové zprávě Disciplinární komise ČBF. Oba kluby se mohou proti rozhodnutí odvolat.

Co se přesně stalo? V posledních minutách zápasu 20. kola v Kralupech oba celky naprosto změnily chápání basketbalu. Místo vítězství se snažily o úplný opak. Hlavně nevyhrát. To vše kvůli taktice o postavení družstev v tabulce. Frašku odstartovaly hráčky Kralup, které trefily vlastní koš jako první. Od té chvíle fanoušci sledovali nesmyslné klání. Úmyslné zahazování trestných hodů, obrana koše soupeřek v podání jak Kralup, tak Sparty. „Ve vystupování obou celků bylo prokazatelně několik faktorů, které ukazovaly na to, že ani jeden z nich nechce utkání z různých důvodů vyhrát,“ stojí ve zprávě komise.

Kromě vyloučení družstev z play-off mají problém také trenéři. Podle zprávy disciplinárky obdrželi domácí Lukáš Rob, tak hostující Marcela Krämer dvouměsíční nepodmíněné tresty v podobě zákazu činnosti. Také zúčastněné hráčky dostaly jednozápasový distanc. Aféra však ještě není u konce. Oba kluby se mohou proti rozhodnutí komise odvolat. Dle závěrů se předpokládá, že tak aktéři učiní.

Do zápasu nastoupily normálně

S kauzou přišli jako první redaktoři deníku Sport. Následně jej převzala i další velká média včetně České televize. Už v úterý na kauzu reagovala Radana Hniličková, organizační pracovnice Kralup. „Potřebovali jsme vyhrát o devět bodů, abychom šli z lepšího místa do play-off. Chtěli jsme tedy zápas uhrát na plichtu, aby se prodlužovalo,“ argumentovala pro deník Sport. Podle Hniličkové byl první vlastní koš neúmyslný, protože hráčka byla v „laufu“. Podobně vysvětlovala i zahozené trestné hody, které by však umožnily Kralupům získat vytoužené prodloužení. „Holky byly přemotivované. Ony to chtěly nahodit, doskočit a dát,“ dodala Hniličková pro sportovní deník.

Serveru proBasket.cz se vyjádřila Karolína Malečková, rozehrávačka Sparty. „Mluvila jsem o tom jen já s trenérkou, že do zápasu nastoupíme normálně a kdybychom prohrávaly, tak že to nebude vadit,“ sdělila Malečková. „Vím, bylo to špatně, a rozhodně se takové věci v basketbalu nemají dít,“ omlouvala se mladá rozehrávačka. „Byla to hloupost a za hloupost se platí,“ dodala.

Rozhodčí na trest čekají

Svůj díl viny nesou i rozhodčí. Dvojice Karel Anton a Jindřich Zámostný měla podle pravidel udělovat za toto jednání postihy, které mohly vést až k technickým chybám. Tím by k nastalé situaci nejspíš nedošlo. Závěry Disciplinární komise však případné tresty pro rozhodčí neobsahují. Dá se očekávat, že o tom rozhodne Česká asociace basketbalových rozhodčích.

Pokud se kluby proti rozhodnutí komise odvolají, zápasy play-off sehrají. O to pikantnější je, že zmiňované celky nastoupí proti sobě. První utkání vyřazovací části by se mělo odehrát už v sobotu 11. března na pražské Spartě.

Zdroj foto: BK Kralupy Junior; bkkralupyjunior.cz

Sdílejte tento článek

Podobné články

Lukáš Palyza do BK Olomoucko

Lukáš Palyza do BK Olomoucko

Přestupem letošní léta lze označit návrat Lukáše Palyzy do Kooperativa NBL. Reprezentační křídelník podepsal víceletý kontrakt s BK Olomoucko. "O Lukáše

Více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace