Hradec se natrápil k vítězství. Nymburské hráčky rozjíždějí další vítěznou sérii

📁 Články, Domácí soutěže, Topstory, ŽBL 🕔24.1.2016

Žádné překvapení se v 17. kole Bonver ŽBL neudálo. Přesto k nim nebylo daleko. Hradecké Lvice musely o výhru na hřišti VŠ Praha bojovat do posledních sekund, zápas nakonec rozhodla Tereza Kuthanová. Také Karlovy Vary měly problémy s bojovně hrající Slovankou, na konci zápasu proti čtyřem hráčkám však byly suverénní.

Výhru z Brna si odvezl úřadující šampion USK Praha. Také Nymburk si drží skvělou formu, od neúspěchu s USK má tři vítězství v řadě, v ŽBL porazil druhého kvalitního soupeře za sebou.

Hradec vydřel výhru v Královce

Atraktivní duel v brněnské hale na Vodové ovládl favorit. Valosun se proti úřadujícímu mistrovi USK držel asi 16 minut, na to ale Pražanky zavelely k náporu a po úseku 12:5 už definitivně držely tempo zápasu ve svých rukách. Domácí hráčky se nevzdaly ani ke konci, poslední čtvrtinu s USK remizovaly. Valosun si nevěděl rady zejména se dvojicí forvardek, Sonjou Petrovičovou a Candice Dupreeovou. USK vyhrál v české lize nejmenším rozdílem od zářijového vítězství v Mladé Boleslavi.

Hodně zajímavý duel se hrál i v Královce, kam přijely basketbalistky Hradce Králové. Východočešky si postupně budovaly náskok, který se ale přes dvoucifernou hodnotu ani jednou nepřehoupl. Pražskou VŠ může mrzet špatný úsek během třetí čtvrtiny, který hosté ovládly 9:0. Přesto se domácí ještě dotáhly na svého soupeře, když Pudláková 21 sekund před koncem srovnala trojkou z protiútoku. Zkušený soupeř ale svůj poslední útok využil a Tereza Kuthanová proměnila těžký nájezd. Otočit zápas se domácím nepodařilo, Pudláková další trojkový pokus minula. Hradci hodně pomohlo dobré doskakování.

Nymburk zdolal dalšího těžkého soupeře

Už v pátek sehrála předehrávku družstva Trutnova a Strakonic. Favorizovaný celek domácích se v první půli natrápil, v dresu Strakonic se hodně činily tradiční opory Vrančičová, Krejčová a Gaislerová. Mladé hráčky ale tempo neudržely a Kara v druhé půli dominovala. Rozdíl ve skóre narostl až na 31 bodů. Aminata Fallová získala double-double za 25 bodů a 10 doskoků, 21 bodů přidala Andrea Ovsíková.

Další vítězství si připsaly i basketbalistky Nymburka. S pražskou Slavií je nečekal snadný duel, přesto měly po většinu zápasu převahu. Slávistky se ale nevzdaly, zejména díky Kateřině Bartoňové se deseti body v řadě vrátily do hry. V důležité momenty si však Jessica Kusterová došla pro fauly a z trestných hodů podpořila svůj tým. Nymburk už drama nepřipustil a získal patnácté vítězství v letošním ročníku.

Žabiny podruhé v týdnu vyhrály v Ostravě

Hodně blízko do play-off mají hráčky Karlových Varů. V dnešním utkání si totiž poradily s velkým konkurentem o příčky zajišťující vyřazovací část, mladoboleslavskou Slovankou. Ta přijela na západ Čech s pouhými sedmi hráčkami, z toho juniorka Šauerová do hry nezasáhla. Až do závěrečných minut se skóre prolínalo, tečka za zápasem ale patřila domácím. Karlovarským basketbalistkám pomohlo i vyfaulování dvou hráček soupeře, čímž Slovanka dohrávala jen se čtyřmi hráčkami. Tradičně nejlepší střelkyní domácích byla Julia Reisingerová, pět trojek přidala Hana Šmídková.

V Ostravě se podruhé v týdnu představily Žabiny Brno. A po pohárovém vítězství opět úspěšně. Tentokrát se jim dařilo už od úvodní čtvrtiny, v poločase vedly Brňanky o 19 bodů. SBŠ působila hodně mdle, její hráčky trápila nedisciplinovanost i dobrá obrana Žabin. Znalost místního prostředí opět prokázala Latinka Dušaničová. Levoruká střelkyně nasbírala 24 bodů a osm doskoků a opět patřila k nejlepším hráčkám Brna.

Valosun Brno – ZVVZ USK Praha 60:85 (18:22, 31:49, 46:71)

Šujanová 15, Vlková, Mrhálková a Remenárová po 8, Vojtková 7, Beránková, Švrdlíková a Adamcová po 4, Sanfordová 2 – Petrovičová 20, Dupreeová 19, Ki. Vaughnová 8, Vyoralová a Ajdukovičová po 7, Hanušová, Burgrová a Kat. Elhotová po 6, Xargayová 4, Kar. Elhotová 2

Trestné hody: 11/13 – 11/13

Trojky: 3/14 – 4/14

Doskoky: 25 – 40

Ztráty: 22 – 16

Fauly: 13 – 16

VŠ Praha – Sokol ZVUZ Hradec Králové 58:60 (13:15, 23:30, 44:50)

Sládková 16, Pudláková 13, Záplatová 11, Nováková 10, Pohunková a Opočenská po 3, Mircová 2 – Zavázalová 16 a 10 doskoků, Stará 12, Effangová 10, Hartigová 8, T. Kuthanová 7, Buraová 4, Rosenbaumová 2, Křížová 1

Trestné hody: 5/8 – 4/6

Trojky: 9/24 – 2/13

Doskoky: 37 – 53

Ztráty: 14 – 16

Fauly: 12 – 16

Kara Trutnov – U19 Chance Strakonice 86:55 (26:20, 40:31, 67:45)

Fallová 25 a 10 doskoků, Ovsíková 21, Russellová 17, Pazderová 10, Vondráčková 9, Herinková 2, Prokešová a Cadyová po 1 – Gaislerová 15, Vrančičová (+ 10 ztrát) a Krejčová po 11, Malá 6, Dudáčková a Drachovská po 5, Fauová 2

Trestné hody: 10/14 – 16/17

Trojky: 4/17 – 3/12

Doskoky: 45 – 32

Ztráty: 16 – 26

Fauly: 21 – 17

DSK Basketball Nymburk – BLK Slavia Praha 71:61 (15:14, 34:27, 53:47)

Kusterová 17 a 11 doskoků, Šikšniutéová 14, Šípová a Huňková po 9, Chomenčuková 7, Bortelová 6, Bartáková 4, Hamplová 3, Verlíková 2 – Kr. Vaughnová 21 a 11 doskoků, Jakšičová 12, Johnsonová 11 a 12 doskoků, Bartoňová 9, Motyčáková a Tesaříková po 3, Kritscherová 2

Trestné hody: 19/21 – 7/13

Trojky: 6/19 – 6/13

Doskoky: 45 – 46

Ztráty: 17 – 21

Fauly: 18 – 20

BA Karlovy Vary – Slovanka Mladá Boleslav 79:67 (14:14, 32:30, 47:51)

Reisingerová 24, Šmídková 18, Kušlitová 17, A. Andělová 10, Malečková, Sehnalová, Moučková, Řeháčková a Rokošová po 2 – Vorlová 19, Gobeljičová a Brajkovičová po 15, Harapesová a Minarovičová po 9

Trestné hody: 7/10 – 8/13

Trojky: 8/23 – 5/10