VTB liga: Ve finále se utkají dva moskevské týmy | Probasket.cz

VTB liga: Ve finále se utkají dva moskevské týmy

📁 Články, Topstory, VTB, Zahraniční soutěže 🕔31.5.2015

Basketbalisté CSKA Moskva prodloužili svou sérii finálových účastní v prestižní VTB lize. Svěřenci trenéra Dimitrise Itoudise byli zatím ve finále ve všech pěti sezonách a jsou jasným hegemonem soutěže. Všechny finálové účasti totiž armádní klub přetavil v pět triumfů. Letos v semifinále vyřídil Teodošič a spol. Nižnyj Novgorod 3-0 na zápasy. Poslední duel na palubovce Novgorodu vyzněl pro hosty poměrem 92-80. V první – velmi ofenzivně laděné čtvrtině vyhráli borci z ruského hlavního města 36-30 a položili základ pro postup do finále. CSKA po zpackaném semifinále euroligového Final Four myslí na trofej ve VTB lize ještě o to intenzivněji. Soupeřem ve finále bude městský rival Chimki.

Vítěz Eurocupu Chimki Moskva utekl hrobníkovi z lopaty, když po třetím semifinálovém klání v Krasnodaru prohrával již 1-2 na zápasy. Hosté stáli před čtvrtým duelem před nelehkou misí – bezpodmínečně zvítězit a vynutit si rozhodující zápas na domácí palubovce. Trenér Kurtinaitis vštěpoval svým svěřencům do hlav, že svého cíle mohou (podobně jako v Eurocupu) dosáhnout pouze pracizní obranou. Hráči si jeho slova vzali k srdci a přesto, že Kubaň velmi slušně střílela za dva body (67 %), povedlo se Chimki udržet Lokomotiv na velmi přijatelných 67 bodech. Díky 10 trojkám (oproti dvěma domácím) a převaze na útočném doskoku (12-5) hosté zvítězili a série se přesunula do Moskvy.

Tam už kraloval pouze jeden tým. Chimki si vypracoval v prvním poločase až čtrnáctibodový náskok, jejž se sice povedlo Lokomotivu vcelku zredukovat, avšak třetí čtvrtina definitivně rozhodla o majiteli druhé finálové vstupenky. Nezastavitelný byl v útoku domácí guard Peteri Koponen, jenž nastřílel 21 bodů a trefil 5 trojek. Skvělé představení zvládl za necelých 16 minut na palubovce také domácí pivot Paul Davis, autor 15 bodů a 4 doskoků. Na straně hostí se více čekalo od chorvatského SG Kruna Simona, jenž zápas zakončil pouze s 6 body a 3 ztrátami. Co s týče ztracených míčů, tak tento ukazatel byl rovněž jedním z faktorů moskevské výhry. Zatímco domácí darovali soupeři jen 6 míčů, hosté napáchali plných 14 ztrát. První finále VTB ligy začíná na palubovce CSKA Moskva ve středu 3. června od 19:00 SELČ.