O zlato v 1. lize si zahrají Litoměřice a Hradec Králové

📁 1.liga můžů, Články, Domácí soutěže, Topstory 🕔2.5.2015

Závěrečná část 1. ligy vrcholí, do finále postoupily dva nejlepší celky po základní části. Litoměřice i Hradec Králové zvládly skvěle druhé poločasy semifinálových zápasů, eliminovaly hrozby na stranách soupeřů a zaslouženě postoupily do finále.

O třetí místo si to rozdají Opava a Plzeň. Obě družstva prohrála semifinálové duely shodně o 18 bodů a mají tak v posledním utkání sezóny co napravovat.

Hradec táhli mladíci v čele s Peterkou

První bylo na programu střetnutí Hradce Králové a Plzně. Oba týmy byly v útoku efektivní, do druhé čtvrtiny vstupovaly za vyrovnaného stavu. Po trojce Říhy a koši Honomichla se Plzeň dostala do čtyřbodového vedení, to jí ale nezůstalo dlouho. Hradec byl agresivnější ve hře do koše, z čehož vyplynuly trestné hody pro Východočechy. Zejména Peter Majerík a bratři Peterkové byli hodně vidět.

Po přestávce Hradec dominoval. Plzeňští se jevili unavenějším dojmem a dobře střílející Hradec toho využíval. V plzeňském dresu byla aktivní pouze dvojice Pecka a Honomichl. V poslední čtvrtině narostlo vedení Sokolů až k 30 bodům. Nespokojený plzeňský trenér Froněk navíc vyfasoval technickou chybu. Do posledních minut nastoupili hlavně náhradníci a Plzeň ještě konečný stav korigovala.

Litoměřice využily podkošové převahy

Domácí Litoměřice neměly proti sobě lehkého soupeře. Opavská rezerva mohla hrát s klidem, postup by pro ní byl krásným bonusem. Severočeši měli od začátku mírně navrch, ale náskok nepřerostl šest bodů.

Od začátku druhé půle se manko mezi oběma družstvy zvyšovalo. Na straně opavských se projevila absence Miroslava Kvapila a další pivot Václav Bujnoch odehrál minimum času, protože se dostal do problémů s fauly. Po další trojce Kubizňáka svítil na tabuli stav 57:43 a domácí mli nakročeno do finále.

Velkým problémem Slezanů byly trestné hody. Jediný Jan Lyčka měl stoprocentní úspěšnost, zbytek se nedostal nad padesát procent. Během poslední čtvrtiny se rozstříleli pivoti Soukup a Klimeš. Na to už Opava nedokázala zareagovat.

Svěřenci Petra Valečka minuli v duelu 17 trestných hodů z 33 pokusů. Litoměřice navíc svého soupeře výrazně přeskákaly.

Výsledky

Sokol Hradec Králové – BK Lokomotiva Plzeň 90:72 (24:24, 44:36, 69:52)

M. Peterka 25, Kiršbaum 13, Šírek 12, M. Svoboda a Majerík po 9, O. Peterka 8, Dlugoš 5, Mahler 4, Bahník 3, Tomáš 2 – Honomichl 23, Pecka 15 a 13 doskoků, Říha 11, Kovanda 8, Bašta 6, Fleischhans, Zeman, David a Suchý po 2, Lejsek 1

Trestné hody: 26/13 – 16/9

Trojky: 7 – 5

Doskoky: 35 – 28

Fauly: 17 – 24

Ztráty: 13 – 7

Slavoj Litoměřice – BK Opava „B“ 87:69 (17:14, 42:32, 60:52)

Soukup 21 a 10 doskoků, Kubizňák 14, Klimeš a Novák po 13, Šotnar 12, Ježek 8, Slunečko 3, Bambas 2, Šťastný 1 – Vlček (+ 10 získ. faulů) a Lyčka po 15, Matějka 10, Dihel 9, Ihring 8, Kupčík 6, Vícha a Bujnoch po 3

Trestné hody: 28/15 – 33/15

Trojky: 6 – 8

Doskoky: 42 – 23

Fauly: 24 – 25

Ztráty: 15 – 16

Ilustrační foto: Archiv Slavoje Litoměřice; slavojbklitomerice.cz