Nymburk protrhl šňůru sedmi porážek, odnesla to Astana

📁 Články, Topstory, VTB, Zahraniční soutěže 🕔2.2.2015

Čeští basketbaloví šampioni se letos v rámci 17. utkání ve VTB lize vydali do Kazachstánu, kde na ně čekal souboj s tamním klubem BC Astana, jehož dres obléká i bývalý nymburský pivot Rašid Mahalbašič. Před utkáním byla situace v tabulce taková, že Astana ztrácela na osmé místo zaručující play off jedno vítězství při bilanci 6-9. Nymburk nutně potřeboval zvítězit a oživit naději na vyřazovací boje (4-11). Přece jen, sezona je ještě dlouhá a stát se může všelicos.

Hosté nastoupili překvapivě bez Dariuse Washingtona v základní sestavě a místo na rozehrávce zaujal zkušený Jiří Welsch. Jako první na sebe však v nymburském dresu trojkou upozornil Tre Simmons. Poté následovalo 6 bodů a dva doskoky za dvě minuty v podání pivota Garretta Stutze a hosté vedli 11-8. Ale i na druhé straně se činili podkošoví hráči Nick Caner-Medley a Rašid Mahalbašič a i proto byl stav po první čtvrtině nerozhodný 19-19.

Ve druhé desetiminutovce si Kazaši vybudovali mírný náskok, o nějž se starali především oba již zmínění hráči, ale také Pat Calathes a Jerry Johnson. Oba týmy šly do šaten za stavu 46-38 a nymburští příznivci se museli obávat, že jejich klub opět stojí na pokraji porážky. Šňůra 9-2 v posledních třech minutách třetí čtvrtiny však znamenala vyrovnání na 62-62. Veterán Luboš Bartoň nejprve snížil na 59-62 z pohledu Nymburka a tři sekundy před třetí sirénou Simmons svou druhou trojkou v zápase srovnal.

Po dalších bodech tohoto Američana a čtyřech od Petra Bendy už na konci 33. minuty Nymburk vedl 72-69. Vyrovnaný závěr utkání na sebe již vzal nejlepší střelec duelu Darius Washington, jenž nastřílel 8 z 12 hostujících bodů. Domácím svitla naděje ještě 1:19 před koncem normální hrací doby, když Calathes otočil na 79-78. Jiří Welsch však otočil a pak svému bývalému klubu pomohl Mahalbašič, jenž způsobil kroky a Washington jistil hostující triumf číslo 5 ve VTB lize. Skvěle zahrál Garrett Stutz, jenž zaznamenal za 14,5 minuty na palubovce 17 bodů a 4 doskoky. Nejlepším střelcem Nymburka byl s 24 body Washington.

BC Astana – ČEZ Basketball Nymburk 81-77 (19-17, 27-19, 16-24, 20-22)

Nejlepší střelci: Caner-Medley 21, Johnson 16 (12 asistencí), Mahalbašič 15, Brown 11 – Washington 24, Stutz 17, Benda 14, Simmons 12, Burns 10

Doskoky (útočné): 37 (8) – 29 (10)

Trojky: 7/21 – 4/18

Ztráty: 21 – 9

Fauly: 19 – 23

Validita: 100 – 91