Klajpeda blízko senzačního postupu, jasno je ve skupinách B a D

📁 Články, Evropské poháry, Topstory, Zahraniční soutěže 🕔14.12.2014

Skupina A:

Kazaň poslala ze hry ven Žalgiris. Litevci museli v tatarstánské metropoli nutně vyhrát, protože v případě shodné bilance s UNICSem, či Novgorodem mají horší skóre, respektive dokonce dvě porážky. Kazaň o svém pátém triumfu v Eurolize rozhodla ve třetí čtvrtině, v níž povolila hostům pouze osm bodů. Žalgiris v první polovině této části ztratil hned čtyři míče. Domácí ostrostřelec Keith Langford sice minul všech pět svých trojek, ale i tak byl s 16 body nejlepším střelcem Kazaně. Jedno z velkých překvapení kola se událo v Istanbulu, kde tamní Efes nestačil na Novgorod hrající bez klíčového rozehrávače a tahouna týmu Taylora Rochestieho. Hosté se ujali mírného vedení v polovině třetí čtvrtiny a drželi si jej až do doby, než dvě minuty před koncem čtvrté části otočil trestnými hody Dario Šarič. Domácí radost však trvala pouze 10 sekund. Po této době se prosadil trojkou hostující rozehrávač Dmitrij Chvostov a o minutu a půl později přidal širší člen ruské reprezentace další trojku, kterou uzavřel skóre na 65-61 pro svůj celek. Real Madrid převálcoval Sassari v poslední čtvrtině 29-7 a slaví sedmou výhru v Eurolize. Svěřencům Pabla Lasa stačí v posledním kole k jistotě prvního místa ve skupině A porazit největšího konkurenta Anadolu Efes. Jsou to právě Turci (6-3), kteří šlapou Královskému klubu na paty a v případě vítězství v Madridu vyhraje skupinu Ivkovičův soubor.

Výsledky:

UNICS Kazaň – Žalgiris Kaunas 73-60 (20-19, 14-17, 19-8, 20-16)
Nejlepší střelci: Langford a Fischer po 16 – Anderson 12, Lekavičius 10
Anadolu Efes – Nižnyj Novgorod 61-65 (18-17, 14-18, 13-15, 16-15)
Nejlepší střelci: Lasme 15, Šarič 11 – Chvostov a Thompkins po 14
Sassari – Real Madrid 58-83 (18-14, 15-27, 18-13, 7-29)
Nejlepší střelci: Sosa 18, Logan 9 – Reyes 14, Llull 12

Skupina B:

Cedevita ještě živila teoretickou naději na postup do LAST 16, ale svěřenci trenéra Jasmina Repeši museli bezpodmínečně odklidit z cesty šampiona z Maccabi Tel Aviv. V Izraeli se jim to už jednou podařilo, avšak doma zaspali ve druhé čtvrtině, a museli dotahovat místy až dvanáctibodovou ztrátu. Ve druhé polovině třetí části přišel domácí trojkový uragán, v němž se Pilepič se Zubčičem postarali o redukci izraelského náskoku na 54-53. Favorit se ovšem hned na začátku poslední čtvrtiny odpoutal zásluhou Tyuse s Pargem a nakonec dokráčel k jedenáctibodovému triumfu. CSKA zůstává ve skupině B stále suverénní. Armádní celek sice prohrával v Malaze po 22 minutách už o 20 bodů, ale nakonec se radoval z vítězství po prdloužení. Velký návrat režíroval francouzský rozehrávač Nando De Colo, jenž zaznamenal 22 bodů včetně koše s faulem 10 před koncem prodloužení. Těmito třemi body stanovil konečné skóre 76-75 pro ruský klub. V samém závěru ještě mohl strhnout vítězství na stranu Malagy Carlos Suarez, ale svou trojku minul. Španělé ale i přesto mají postup zajištěn. Pomohl jim k němu triumf ALBY Berlín v Limoges. Němci přeskákali domácí tým 41-26 a rovněž slaví postup do TOP 16.

Výsledky:

Cedevita Záhřeb – Maccabi Tel Aviv 71-82 (15-14, 19-29, 19-11, 18-28)
Nejlepší střelci: Pilepič 22, Zubčič 13 – Smith 14, Tyus a Ohayon po 13
Unicaja Malaga – CSKA Moskva 75-76 po prodl. (20-11, 23-16, 13-22, 10-17, 9-10)
Nejlepší střelci: Granger a Green po 14 – De Colo 22, Weems a Voroncevič po 12
Limoges – ALBA Berlín 65-71 (11-13, 16-22, 20-17, 18-19)
Nejlepší střelci: J. Smith 15, Moerman 10 – McLean 18, Stojanovski 13

Skupina C:

Basketbalisté Milána vydřeli dvoubodové vítězství nad Panathinaikosem, a tudíž i postup. Nejvíce se o něj zasloužil dozehrávač Daniel Hackett, autor 21 bodů, 4 doskoků a 4 přihrávek. Hostům nepomohl ani double – double kapitána a hrající legendy Dimitrise Diamantidise. Oči pro pláč tak zbyly Bayernu, který sice porazil Turow, díky vynikající poslední čtvrtině (32-17), ale přišel na tři týdny o Robina Benzinga. Německý křídelník má zraněný kotník a do konce kalendářního roku bude s největší pravděpodobností mimo hru. 31 bodů a 6 doskoků zaznamenalo srbské křídlo Duško Savanovič, což mu vyneslo validitu 36 a titul MVP 9. kola. Patrně nejlepší zápas po návratu do Evropy odehrál Jan Veselý ve čtvrtek na palubovce Barcelony. Český PF totiž zaznamenal 16 bodů, 10 doskoků, dva zisky a tři bloky! S užitečností 28 byl suverénně nejlepším hráčem hostí, kteří i díky němu vyhráli v prodloužení 91-89. Tomáš Satoranský stihl v dresu domácích za 18 minut dva body, doskok a dvě přihrávky.

Výsledky:

Emporio Armani Milano – Panathinaikos 66-64 (18-11, 14-17, 20-23, 14-13)

Nejlepší střelci: Hackett 21, Gentile 9 – A.J. Slaughter 17, Blums 13
Bayern Mnichov – Turow Zhořelec 95-89 (16-22, 22-24, 25-26, 32-17)
Nejlepší střelci: Savanovič 31, Schaffartzik 15 – Jaramaz 16, Kulig 14
Barcelona – Fenerbahce Ülker 89-91 po prodl. (23-25, 14-17, 24-17, 18-20, 10-12)
Nejlepší střelci: Huertas 25, Thomas 23 – Bogdanovič 23, Veselý 16 (10 doskoků)

Skupina D:

Blízko postupu je překvapivě litevský Neptunas. Svěřenci trenéra Maksvytise porazili 82-72 Galatasaray a v posledním kole budou právě s Turky bojovat o postup na dálku. Neptunas si zahraje na palubovce Valencie, která už je ze hry o postup venku. Galatasaray přivítá Olympiakos, přičemž Turci nemají postup ve svých rukou. Pokud Neptunas zvítězí, postupuje automaticky dál. Ve španělském derby se radovala Laboral Kutxa, jež nad Valencií vedla prakticky celý zápas. Baskický tým si pomohl 15 doskoky v útoku a po páté výhře v euroligové sezoně postupuje do TOP 16. Skvělá poslední čtvrtina zachovala Olympiakosu domácí neporazitelnost. Crvena Zvezda ovšem po těsné porážce nemusí smutnit, neboť se bojů po novém roce rovněž zúčastní. Znovu skvělý duel odehrál srbský pivot Boban Marjanovič, pro nějž byl páteční double – double již šestým v sezoně a čtvrtým v řadě.

Výsledky:

Neptunas Klajpeda – Galatasaray 82-72 (22-18, 18-19, 23-23, 19-12)
Nejlepší střelci: Gailius 23, Shakur 16 – Erceg 24, Mičov 12
Laboral Kutxa – Valencia 93-89 (28-24, 23-23, 18-15, 24-27)
Nejlepší střelci: Causeur 21, Shengelia 15 – Nedovič 17, Dubljevič 16
Olympiakos – CZ Bělehrad 64-59 (13-16, 14-12, 15-20, 22-11)
Nejlepší střelci: Spanoulis 15, Lafayette 11 – Marjanovič 17 (13 doskoků), Mitrovič 11