CSKA se pomstil za Final four, uspěli i další favorité | Probasket.cz

CSKA se pomstil za Final four, uspěli i další favorité

📁 Články, Evropské poháry, Topstory, Zahraniční soutěže 🕔26.10.2014

Skupina A:

Až buzzer – beater Sergia Llulla sejmul z Realu Madrid stín porážky na palubovce Kazaně. Hostující křídelník využil toho, že jej brání méně pohyblivý pivot D´Or Fischer a po step – backu dlouhou dvojkou rozhodl o šťastné výhře hostů. Real v Eurolize pokračuje ve střeleckém útlumu: Po nevýrazném výkonu z minulého kola proti Žalgirisu tentokrát svěřenci Pabla Lasa stříleli z pole pouze s 35% úspěšností. Pouze pět týmových ztrát a 16 útočných doskoků tentokrát udrželo favorita při životě a nikdo by se nemohl až tolik divit, kdyby UNICS těsné vedění udržel. Nováčkovskou daň zaplatili basketbalisté Novgorodu, kteří utržili debakl v Kaunasu. Rusové měli střelecky hodně špatný den: Nejen, že z pole se jejich produkce blížila 30%, horší zprávou pro jejich trenéra Bagatskise byl spíše fakt, že jeho hráči minuli 14 z 29 trestných hodů. V týmu Žalgirisu se naopak začíná vyplácet sázka na litevské hráče doplněné křídelníkem Jamesem Andersonem z USA. Už zápas v Madridu naznačil, že se s Kaunasem bude v rámci skupiny A potřeba počítat. V posledním duelu skupiny si Efes poradil s dalším nováčkem, Sassari, a sice 82-75. Hosté po většinu utkání vedli a dá se říci, že zvítězili zcela zaslouženě.

Výsledky:

UNICS Kazaň – Real Madrid 75-76 (16-19, 15-16, 25-20, 19-21)
Nejlepší střelci: Langford 23, White 13 – Ayon a Fernandez po 10
Žalgiris Kaunas – Nižnyj Novgorod 97-63 (23-17, 25-7, 27-18, 22-21)
Nejlepší střelci: Jankunas 13, tři hráči po 12 – Rochestie 16, Thompkins 10
Dinamo Sassari – Anadolu Efes 75-82 (16-24, 24-23, 16-16, 19-19)
Nejlepší střelci: Dyson 21, Sanders 15 – Krstič 15, Lasme a Janning po 14

Skupina B:

Pouze jeden poločas držel krok Maccabi Tel Aviv s CSKA Moskva. Ve třetí čtvrtině se rudá mašina rozjela naplno a smetla euroligového vítěze 32-13. Fantastický zápas zahrál především PF Andrej Voroncevič, jenž si kromě double – doublu za 13 bodů a 11 doskoků připsal na své konto ještě čtyři přihrávky a tři bloky. V důležitém souboji dvou celků, které se mohou zapojit do hry o postup do TOP 16 porazil francouzský mistr z Limoges vítěze Jadranské ligy, tým Cedevity. ALBA sahala po bodech na horké půdě v Malaze, ovšem jakékoli debaty o exportu bodů do Německa rázně uťal svou trojkou domácí křídelník Kostas Vasileiadis. Řecký hráč trefil svou trojku přesně s klaksonem ohlašující konec čtvrté čtvrtiny a spustil tak gejzír domácích oslav.

Výsledky:

CSKA Moskva – Maccabi Tel Aviv 99-80 (21-19, 27-22, 32-13, 19-26)
Nejlepší střelci: Weems 18, Kaun 17 – Randle 18, Landesberg 14
Limoges – Cedevita Záhřeb 71-60 (24-16, 17-15, 17-14, 13-15)
Nejlepší střelci: Boungou-Colo 17, Batista 11 – Babič 14, Pilepič 10
Unicaja Malaga – ALBA Berlín 87-84 (15-20, 21-18, 27-25, 24-21)
Nejlepší střelci: Toolson 13, Granger a Kuzminskas po 12 – Banič 16, McLean 14

Skupina C:

První euroligovou výhro v títo sezoně oslavili na vlastní palubovce také hráči Bayernu. Po těsné porážce od Barcelony v prvním kole tentokrát v koncovce přetlačili jiného giganta – Panathinaikos. Triumf Bayernu režíroval srbský PF Duško Savanovič svými 20 body a pěti trojkami. I bez Juana Carlose Navarra, ale zato s Tomášem Satoranským v sestavě porazila Barcelona s přehledem Milán. Katalánci si vytvořili potřebný náskok již v první půli, když trefili sedm trojek. Český rozehrávač utkání zakončil s bilancí 5 bodů, 3 doskoků a 6 asistencí za necelých 18 minut hry.

Výsledky:

Bayern Mnichov – Panathinaikos 81-75 (17-16, 15-19, 25-24, 24-16)
Nejlepší střelci: Savanovič 20, Djedovič 14 – Batista 18, Giankovits 17
Turow Zhořelec – Fenerbahce Ülker 76-91 (15-30, 25-20, 20-19, 16-22)
Nejlepší střelci: Kulig 23, Collins 20 – Goudelock 27, Preldžič 16
Armani Milano – Barcelona 63-78 (17-20, 15-25, 18-18, 13-15)
Nejlepší střelci: Hackett 15, Samuels a Gentile po 11 – Abrines 21, Pleiss 16

Skupina D:

Slavného vítězství dobyl nováček z Klajpedy, když košem dvě sekundy před koncem zápasu porazil Crvenou Zvezdu Bělehrad. Hrdinou se stal PF Valdas Vasylius, jenž trefil střelu jednou rukou o desku. Domácí se radovali i navzdory tristní bilanci trestných hodů (6/13). Překvapivě pro druhou porážku v řadě si přijela Valencia do Istanbulu. Perasovičovi hráči nezachytili tempo prvních dvanácti minut, po nichž prohrávali o 19 bodů. Ani přes zlepšený výkon ve druhé půli nakonec Pau Ribas a spol. na úspěch nedosáhli. Čas hrál totiž proti nim. V domácím dresu se na dobré výkony rozvzpomněl portorický rozehrávač Carlos Arroyo, jenž vedl prapor tureckého týmu s 16 body. Low – scoring game v Aréně míru a přátelství v Pireu dominoval domácí Olympiakos, který skvěle bránil především podkošový prostor a povolil španělské Laboral Kutxe střílet z pole pouze s 32% úspěšností. Nedařilo se ani rozehrávači Vassilise Spanoulise, který nastřílel 7 bodů při střelbě z pole 1/9. Zastoupil jej ale především Matthew Lojeski, autor 15 bodů.