Andorra setla Vitorii, Reyes zachránil Real Madrid | Probasket.cz

Andorra setla Vitorii, Reyes zachránil Real Madrid

📁 ACB (Španělsko), Články, Zahraniční soutěže 🕔20.10.2014

Královský klub se nečekaně trápil s Joventutem, ostatní favorité až na zmíněnou Laboral Kutxu vítězili.

Andorra – Laboral Kutxa 87-85 (24-21, 27-17, 21-26, 15-21)

Nováček z Andorry si připsal první triumf v nejvyšší soutěži. Neporazil však jen tak někoho. V Pyrenejích si vylámala zuby euroligová Laboral Kutxa. Favorit v průběhu utkání prohrával už o 15 bodů, ale trojkové vzepětí ze druhého poločasu pomohlo udělat ze zápasu drama. To ukončil až svou střelou čtyři vteřiny před koncem domácí  shooting guard David Navarro a spustil gejzír nováčkovských oslav.

Nejlepší střelci: Bogris, Schreiner a Ivanov po 14 – San Emeterio 17, Iverson 15

CAI Zaragoza – Valencia 69-77 (18-18, 18-21, 13-18, 20-20)

Valencie napodruhé už venku zvítězila. Po porážce od Murcie v prvním kole tentokrát svěřenci Velimira Perasoviče zdolali Zaragozu 77-69. Hostům dost pomohlo ubránění domácí hvězdy Marcuse Landryho, jenž zaznamenal jen 7 bodů při střelbě z pole 3/9. Své udělalo také 13 útočných doskoků a výtečná obrana Valencie. Hosté se tak částečně rehabilitovali z páteční euroligové porážky od Olympiakosu.

Nejlepší střelci: Jelovac 19, Goulding 11 – Harangody 17, Ribas 13

Obradorio – Gipuzkoa Basket 85-69 (20-19, 26-17, 14-18, 25-25)

Druhé vítězství v letošním ročníku ligy má i Obradorio. Tým ze Santiaga de Compostella zdolal San Sabastian i díky 42 bodům hráčů z lavičky. Pavel Pumprla si zahrál více, než 30 minut a do statistik se zapsal 6 body (ale 1/5 z pole) a 4 doskoky.

Nejlepší střelci: Nankivil 15, Kleber 15 (10 doskoků) – Dean 17, J. Grimau 12

Sevilla – Fuenlabrada 68-71 (15-16, 25-18, 14-18, 14-19)

Andy Panko se dostává do pohody. V neděli jeho 22 bodů výrazně pomohlo Fuenlabradě zvítězit v trápící se Seville. Tamní klub po odchodu Tomáše Satoranského pod novým koučem Norrisem ještě nezvítězil. Domácí tentokrát prohospodařili čtrnáctibodový náskok a Ondřej Balvín za šest minut ve hře neskóroval a připsal si pouze jeden doskok.

Nejlepší střelci: Porzingis, Pullen a Urtasun po 11 – Panko 22, Baron 19

Estudiantes – Tenerife 66-79 (13-20, 15-15, 16-18, 22-26)

Duo Sekulič – Sikma vystřílelo Tenerife vítězství nad madridskými Studenty. Hosté byli lepším týmem v téměř všech herních činnostech: Jejich basketbal byl daleko kolektivnější, atletičtější a v neposlední řadě i jejich muška byla o dost přesnější, než ta domácí. Estudiantes tedy zatím v domácí lize druhé vítězství nepřidalo.

Nejlepší střelci: Nunnally 13, Birčevič 11 – Sikma 18, Sekulič 17 (11 doskoků)

Barcelona – Gran Canaria 80-61 (28-17, 12-11, 19-18, 21-15)

Katalánci v pátek vydřeli euroligovou výhru nad Bayernem, ovšem v Endesa lize bez větších potíží odklidili z cesty Gran Canarii. Základ pro devatenáctibodovou výhru položili svěřenci Xaviho Pascuala v první čtvrtině, a poté své vedení navyšovali. Barcelona zůstává zatím spolu s dalšími třemi celky neporažena, Gran Canaria je naopak v tabulce níže, ovšem to je spíše vinou těžkého losu v úvodu soutěže.

Nejlepší střelci: Doellman 14, Tomič a Oleson po 10 – Báez 14, Kuric 13

Unicaja – La Bruixa D´Or 81-65 (19-20, 24-16, 21-12, 17-17)

Mezi neporažené v ACB lize patří i Malaga, která zdolala papírově slabšího soupeře z Manresy. Hostům se až na 11 proměněných trojek příliš nevedlo a Unicaja kvalitně bránila, což se odrazilo na konečném výsledku. Výborný zápas odehrál Fran Vázquez, jenž za 19 minut na palubovce pomohl Malaze 18 body a 8 doskoky. Trenér Joan Plaza dal příležitost prakticky všem hráčům, aby pošetřil síly pro euroligové boje.

Nejlepší střelci: Vázquez 18, Granger 13 – Garcia 15, Grigonis 12

Bilbao – Murcia 82-74 (20-19, 22-16, 24-14, 16-25)

Po loňské hubené sezoně zatím nehraje špatně ani Bilbao, byť výsledky Basků není radno přeceňovat. Přece jen jejich výhry byly spíše proti papírově slabším celkům. To, zda se Alonsovi hoši vydali na správnou cestu, budeme moci hodnotit někdy po osmém, devátém kole. Domácí proti Murcii prodali své zkušenosti a po třech čtvrtinách bylo prakticky rozhodnuto o vítězi.

Nejlepší střelci: Bertans 16, Mumbrú 12 – Radovič 17, Bamforth 14

Real Madrid – Joventut Badalona 90-88 (33-22, 17-29, 14-15, 26-22)

A to nejlepší na konec. Joventut vstal v zápase s Realem z mrtvých a jeho hráči řádně zatápěli favoritovi. Skvělé utkání hrál především rozehrávač Tariq Kirksay, jenž rozdal spoluhráčům osm finálních pasů a sám Realu nastřílel 15 bodů. Hosté vedli na začátku poslední čtvrtiny dokonce o šest bodů a zdálo se, že má Královský klub namále. Pak ovšem přišly chvíle K.C. Riverse. Ten trefil v rozmezí dvou minut tři trojky z podobné pozice a vymazal tak náskok Joventutu. Dařilo se i Felipe Reyesovi, jenž nakonec nastřílel 11 bodů, včetně posledního koše. Ten padl tři sekundy před koncem utkání po skvělém pasu Sergia Llulla a znamenal vítězství Realu 90-88.

Nejlepší střelci: Ayón 18, Rivers 15 – Kirksay a Miralles po 15