Kadeti otočili duel se Slovenskem | Probasket.cz

Kadeti otočili duel se Slovenskem

📁 Mládež 🕔14.6.2009

Reprezentační výběr kadetů se po třídenním soustředění ve Zlíně vydal ke dvěma přátelským utkáním na Slovensko (Levice). Již dříve se pro zranění omluvil Pacák a tak jej v nominaci nahradil zlínský Václavek, během tréninku se lehce zranil také Bejček a reprezentace U16 tudíž odjela na Slovensko ve 14 členné sestavě (rozehrávači Feštr, Šiška, Mísař, křídla Švandrlík, Petrák, Kyzlink, Novák, Fait, pivoti Bajar, Linhart, Šaňák, Bernáth, Václavek, Truhlář).

Pro první utkání byla role náhradníků určena pro Truhláře a Faita.

Slovensko – Česko 65:66 (13:15, 38:31, 56:48)

K rozskoku nastoupila v červených dresech pětice Lukáš Feštr, Jan Švandrlík, Vít Petrák, Josef Bajar a Lukáš Linhart. Dobrá obranná práce českého týmu nedovolila soupeři zakončovat z volných pozic, nicméně v útoku byl schopen proměňovat pouze kapitán týmu Petrák (v první části hry 8 bodů) a tak se Slováci drželi na dostřel. Druhá čtvrtina byla z pohledu našich kadetů hrůzostrašná. Do hry nastoupili hráči, pro které byl tento zápas premiérou v národním dresu a nervozita byla naším největším nepřítelem. Velmi brzy musel hru pro 5 osobních chyb opustit Bajar a zcela se rozpadla obrana. Střídajícího Petráka sice v útoku zastoupil více než dobře Kyzlink (11 bodů ve druhé desetiminutovce), ale nikdo jiný se nepřidal. Poslední dvě minuty poločasu byly zcela v režii domácích, o čemž svědčí skóre 15:2 ve prospěch slovenského výběru. Přestávková bouře nabudila český tým ke dvěma úspěšným střelám, pak ovšem vzali taktovku do rukou opět naši soupeři a vybudovali si až 14 bodový náskok. Trenér Ulrych už nevěděl koho postavit pod koš, protože žádný z hráčů na této pozici si zatím nevedl dobře. Řešení bylo nasnadě, kouč nominoval do hry vždy jen jednoho pivota, na pozicích křídel se střídali Švandrlík, Petrák a Kyzlink, a do hry se souběžně zapojili dva rozehrávači Feštr a Mísař. Tato taktika spolu se zónovou obranou slavila úspěch a soupeř naposledy skóroval 5 minut před koncem zápasu. Jedinou otázkou posledních minut tak bylo, zda Češi stihnou stáhnout náskok soupeře. Minutu před koncem utkání se to povedlo z čáry trestného hodu Mísařovi, když vyrovnal na 65:65. Švandrlík poté v obraně získal míč, nicméně jeho nájezd 1:1 skončil poněkud rozporuplným hvizdem rozhodčího, který viděl prorážení a poslal vyfaulovaného plzeňského hráče na lavičku. Český tým opět donutil soupeře ke ztrátě a Feštr si 7 vteřin před koncem utkání vynutil faul. První šestku proměnil, druhou minul, ale Slováci se dostali pouze k velmi těžké střele, která neměla naději na úspěch.

střelci ČR U16: Petrák 17 (2 trojky, TH4/3), Kyzlink 14 (5/4), Feštr 9 (5/3), Mísař 7 (1, 6/2), Linhart 6, Švandrlík 5 (4/1), Václavek 5 (4/3), Bernáth 3 (1/1)