Extraliga U18 – 16. kolo | Probasket.cz

Extraliga U18 – 16. kolo

📁 Mládež 🕔2.2.2009

V souboji o čelo tabulky, stejně jako ve druhém pražském derby, kde se hrálo o play off, byli úspěšní domácí. Totéž lze říct o souboji Brna se Zlínem, takže ve dvojičkách se neodehrálo žádné překvapení.

BK Ústí nad Labem – BK Děčín 60:77

střelci Ústí: Dvořáček 24, Bartoň 10, Macas 9, Feštr 9, Oubrecht 5, Kocián 3

JBC Brno – Proton Zlín 74:61

Utkání bylo nejen soubojem sousedů v tabulce, ale také bojem o play off. Hosté šli rychle do vedení, když se od začátku dařilo Šírovi a Žlotířovi. Naštěstí pro domácí své 4 tříbodové pokusy během první čtvrtiny minul elitní trojkař Nehoda a tak stačilo dohnat pětibodovou ztrátu (12:17). To se podařilo zejména díky aktivnímu Dáňovi a také Svobodovi, který, ač ho v týdnu trápila nemoc, podal výborný výkon. Svou roli sehrály také tři osobní chyby Nehody a Žlotíře. Do poločasu domácí skóre otočili ve svůj prospěch a byli to oni kdo o přestávce vedl o 5 bodů (35:30). Ve druhé půli se do problémů s fauly dostal na straně domácích zatím nepříliš výrazný Zavadil, nicméně hostující Nehoda se vyfauloval úplně, takže obě družstva hrála bez svých elitních střelců. Za hosty tak stále hrozila pouze dvojice Šír – Žlotíř, u domácích se sice probudila podkošová dvojice Vícha, Krejčí, ale po třetí čtvrtině byl stav vyrovnaný (53:53). V závěrečné části se bojovalo o každý bod. Rozhodujícím momentem byl příchod Zavadila zpět na palubovku a dále vyfaulování hostujícího pivota Žlotíře. Dvě minuty před koncem to bylo o 3 body pro domácí a ve hře bylo nejen vítězství, ale také otázka výše skóre, protože Brno prohrálo ve Zlíně o 8 bodů. Nejlepšímu hráči hostů Šírovi se již nedostávalo sil a tak zkoušel pouze střílet z dálky, což s povděkem kvitovali Krejčí se Zavadilem, kteří po obranném doskoku většinou rychle zakončovali situaci dva na jednoho a společnými silami navýšili skóre na konečných +13, což ohodnotil jeden z domácích diváků slovy: "Tak a Zlín máme z krku."

střelci Brno: Vícha 20, Krejčí 14, Zavadil 13, Svoboda 10, Dáňa 7, Kyzlink 6, Šmíd 4

střelci Zlín: Šír 25, Žlotíř 16, Nehoda 8, Pospíšil 7, Kabourek 5

BK BCM Prostějov – BK Pardubice 60:92

komentář hosté: "Dnes již tradiční soupeř, který v letošní sezóně nemá sice tak silný celek jako v minulé, pro Prostějov stříbrné, je díky velmi organizované hře vždy nepříjemný. Po trenérských rošádách usedl na lavičku prostějovské juniorky Miroslav Marko, kterého v Pardubicích dobře známe z lavičky prvoligového týmu mužů. Do utkání šlo naše družstvo sice kompletní, ale značně oslabené díky nemocem i drobným zraněním. Kříž týden netrénoval kvůli výronu v kotníku. Stejný výpadek měl Aleš Peterka po viróze a Ondřej Peterka měl zase bolestivě naražený prst. Respekt k soupeři se u nás rychle vytratil, protože prostějovští Orli tentokrát nekladli vůbec žádný odpor. Poslední zajímavý stav byl ve 4. minutě 6:8. Pak již bylo na hřišti jen “perníkové” družstvo a na  konci čtvrtiny již svítil na ukazateli naprosto jednoznačný stav 9:31 pro Pardubice. Třicetišestibodové vedení po dvou čtvrtinách bylo zcela zásadní pro další vývoj utkání. Po celý druhý poločas se na výkon našeho celku nedalo dívat. Hráči podlehli jednoznačnému průběhu a už nedokázali najít motivaci k vyšším obrátkám. Ani vystřídání tentokrát nezvýšilo tempo a i lavičkoví hráči pokračovali v bídném výkonu."

střelci Pardubice: Peterka O. 22, Dvořák 12, Oliva 12, Soudek 11, Kříž 10, Zikuda 9, Peterka A. 5, Tondr 5, Večeřa 4, Pacák 2, Štěrba 2

střelci Prostějov: Zlámal 19, Lipový 17, Pivoda 7, Indra 6, Kaša 5, Kašpar 3, Polášek 2, Plaček 1

Gymnázium Hladnov – BK Opava 64:58

střelci Hladnov: Celárek 27, Hromádka 11, Mička 10, Štroch 8, Šíma 4, Kuchár 2, Bilík 2

střelci Opava: Kopf 20, Matějka 19, Cikánek 10, Opršal 9

BA Sparta – Sokol Vyšehrad 87:81

komentář hosté: "Podle postavení v tabulce se čekalo velice bojovné a vyrovnané utkání mezi rivaly z Prahy. Průběh zápasu byl velice vyrovnaný. Zpočátku se do mírného vedení pouštěli spíše domácí. Rozhodčí zvolili dost přísný metr pro posuzování faulů, což by nevadilo, kdyby u něj vydrželi. Ve druhém poločase se ale začalo pískat trochu volněji. Tvrdší hra začala vyhovovat hostům, zlepšili střelbu a dostávali se k jednoduchým košům. V koncovce se zmohl z tůmu hostů k odporu pouze Adášek a málem se mu povedlo zápas otočit. Sparta si výhru již nenechala vzít a připsala si 10 výhru v sezoně."

střelci Sparta: Papež 20, Pavelka 18, Zajíček 15, Halada 13, Stariat Jiří 11, Stariat Jan 5, Gargula 3, Košťál 2

střelci Vyšehrad: Adášek 24, Jiřinec 18, Lukšík 12, Sedláček 7, Žabka 6, Rón 6, Bottger 4, Toběrný 2, Kefurt 2

Sokol pražský – USK Praha 90:63

komentář hosté: "Předehrávané utkání 16. kola extraligy juniorů svedlo k vzájemnému souboji dva dosavadní lídry této soutěže. První čtvrtina byla stejně jako v prvním utkání na Folimance zcela vyrovnaná a vedení se přelévalo z jedné strany na druhou. V domácím dresu nejvíce trápil USK Matyáš Hering, který se hned v úvodních minutách dvakrát prosadil z tříbodové vzdálenosti a v celém utkání zatížil konto USK šestnácti body. Stav po prvním dějství – 21:19. I přesto obrana USK nepracovala vůbec špatně a dávala slibné šance do dalšího průběhu utkání. Ve druhé čtvrtině ale obranný tlak upadl a za sedm minut hry druhé čtvrtiny zaznamenali domácí celkem 21 bodů a vedli čtrnácti bodovým rozdílem 44:30. Navíc v té době museli hostující trenéři řešit problémy s velkým počtem faulů nejvyššího hráče na palubovce Ondřeje Balvína. V závěru prvního poločasu dokázal USK korigovat stav a do šaten se odcházelo za stavu 46:38. I přes nepovedenou druhou čtvrtinu nebylo pro USK nic ztraceno a ve třetí čtvrtině se hosté pokusili ještě o výraznější tlak na obranné polovině hřiště a to přineslo své ovoce. Řada vybojovaných míčů či těžkých střel soupeře dávalo USK šanci. Jenže v této části hry přišlo trápení především na útočné polovině hřiště, hosté si nebyli schopni vytvářet dobré střelecké pozice a tak skóre po třech čtvrtinách se zastavilo na stejném bodovém rozdílu jako závěrečné skóre z prvního vzájemného utkání, dvanácti bodech. Vstup do čtvrté desetiminutovky se USK povedl a dokázal snížit bodovou ztrátu na pouhých devět bodů. Poté ale přišla úspěšná tříbodová střela domácích a řada zbytečných faulů ze strany USK, které domácí tvrdě trestaly. Proměněných šest trestných hodů v řadě přineslo vedení Sokola již o dvacet bodů. Dvě minuty před koncem dokázal USK ještě snížit ztrátu na patnáct bodů a naděje odnést si z tohoto utkání alespoň lepší vzájemnou bilanci byla stále velká. Jenže další osobní chyby USK a dalších v řadě proměněných osm trestných hodů určilo konečný výsledek tohoto utkání. Junioři USK tak nedokázali využít příležitosti k upevnění si vedoucího postavení v tabulce a připsali si svou vůbec první letošní porážku. Domácí vyhráli zaslouženě, hosté se prezentovali křečovitějším výkonem a v závěru jim chybělo více sil. I přes tuto porážku však stále mají junioři vše ve svých rukou a nemusí se spoléhat na výsledky ostatních utkání. Základní část extraligy juniorů tak dostává nový náboj a další průběh extraligy bude jistě velmi zajímavý."

střelci USK: Morávek 17, Maštálka 10, Balvín 8, Zídek 7, Bašta 7, Hartman 6, Šotnar 6, Horák 2

Lokomotiva Plzeň – Sokol Písek 97:72

komentář domácí: "Extraliga U18 po týdnu pokračovala dvojičkami a my jsme ve 20. kole přivítali soupeře z Písku. Soupeř přijel bez zraněného Říhy a nekladl mnoho odporu. Zápas byl prakticky rozhodnutý po první čtvrtině, ve které jsme zvítězili 37-21. Ve zbytku utkání šlo jen o to udržet koncentraci a nenechat soupeře se vrátit do zápasu. Příležitost nasbírat cenné zkušenosti dostali i hráči nižší věkové kategorie. Vedle již stabilně dobře hrajícího Švandrlíka sehrál dobré utkání Svoboda, který předvedl velmi dobrý výkon i v Pardubicích a Prostějově, nezklamal ani Froněk. Je důležité, aby na sobě tito hráči neustále pracovali a předvedli kvalitní výkon i ve vyrovnaných a těžkých zápasech.

střelci Plzeň: Pecka 24, David 19, Svoboda 14, Švandrlík 12, Honomichl 10, Metlička 8, Suchý 5, Froněk 3, Fuksa 2

střelci Písek: Švejda 22, Zunt 13, Výkruta 12, Šenfeld 10, Hrubec 9, Běle 4, Výkruta 2

BCM Moravská Ostrava – BCM Slezská Ostrava 100:64

komentář domácí: "Více než polovina hracího času trvalo probuzení družstvu Moravské Ostravy. Budeme asi muset zavolat do Prahy (USK a Sokol Pražský), aby proti nám na první půlku pustili nějaké předskokany, pokud možno z kategorie U16. Jediný hráč na hřišti byl David Kouřil, zbytek družstva byl v této části hry někde na výletě (možná na nedaleké Stodolní ulici)."

komentář hosté: "Chválím kluky za výborný první poločas. Stačilo opravdu malinko a mohlo se strhnout k zajímavé bitvě. Ale bohužel opět přišla slabá chvilka ve 3.čtvrtině. Mrzí mě, že jsme kamarádům dali druhý poločas úpně zadarmo."

střelci Moravská Ostrava: Kouřil 26, Číž 23, Bratčenkov 22, Bohačík 13, Hrnčíř 10, Kubala 4, Černoch 2

střelci Slezská Ostrava: Smolka 19, Sedlařík 18, Honěk 9, Hromádka 9, Kotrla 3, Kavalek 3, Tardon 2, Vlček 1