U16 ČR – Japonsko 1. utkání | Probasket.cz

U16 ČR – Japonsko 1. utkání

📁 Mládež 🕔10.1.2009

Na svém dalším srazu uvítali kadeti ČR exotického soupeře. V přípravných utkáních se dvakrát střetli s Japonskem. K těmto utkáním byli pozváni Martin Kříž, Richard Šaňák, Martin Hampejs, Vít Petrák, Lukáš Feštr, Pavel Jiránek, Dalibor Fait, Petr Andres, Petr Volmut, Jan Švandrlík, Lukáš Linhart a Tomáš Kyzlink. Posledně jmenovaný se večer před srazem zranil na tréninku, utkání proto absolvovalo jen 11 hráčů.

Reprezentační sraz byl v chomutovské sporotovní hale. Po dopoledním tréninku se večer odehrálo první přípravné utkání se soupeřem menšího vzrůstu, ale o to pohyblivějším a rychlejším. Všichni nováčci v reprezentaci dostali šanci od úvodních minut, Česká republika nastoupila ve složení Jiránek, Petrák, Fait, Volmut a Kříž.

ČR – Japonsko 81:57

Úvod utkání provázela aktivita křídelníka USK Praha Víta Petráka, který promněnil dva průniky pod koš, dvakrát byl faulován a všechny čtyři šestky našly svůj cíl. Když byl po 5 minutách střídán, měl na svém kontě již 8 bodů a protože 3 body přidal také Kříž, vedli čeští mladíci 11:6. Kříž byl aktivní i nadále, svůj první koš v reprezentaci vstřelil také Fait a domácím tak body přibývaly rychleji než hostům. Na straně soupeře dělal vítr v obraně zejména cca 150 cm vysoký rozehrávač Togashi, který svou rychlostí trápil české hráče, jeho spoluhráči se ale neprosazovali. Po první čtvrtině byl stav 22:13.

Když byl ve druhé části hry na lavičce Kříž, dala se čekat změna v obrazu hry. Tomu se ale rázně postavil klatovský pivot Petr Volmut, který využíval své výškové převahy nad soupeřem a sázel jeden koš za druhým. Z Japonských hráčů se do odvážných průniků pouštěl Uehara a jeho snažení bylo odměňováno zejména narůstajícím počtem faulů českého celku. Uehara ovšem neměl přesně seřízená mířidla, ze sedmi trestných hodů promněnil jen dva, Nakajima netrefil ze dvou šestek ani jednu a v poločasové přestávce tak slušná divácká návštěva v Chomutově mohla na ukazateli vidět skóre 39:20.

Ve třetí čtvrtině se na japonské straně našel hráč, který začal trefovat koše. Byl to Tawatari, který vždy po několika rychlých driblincích vyslal střelu na koš a byl pro české kadety velkou hrozbou. Když si naši kadeti nevědeli rady s rychlým soupeřem, museli na jeho trefy odpovídat kvalitou v útoku. Petrák na svůj úspěšný úvod utkání příliš nenavázal, nicméně ke stále dobře hrajícícm pivotům Křížovi a Volmutovi se přidal Švandrlík a rozdíl ve skóre se tak stále pohyboval okolo 20 bodů. V závěru čtvrtiny Uehara opět selhal při trestných hodech, bilance jeho týmu při této činnosti činila neuvěřitelných 21/6 a Češi vedli 57:37.

Neuvěřitelný fyzický fond asijců se projevil v poslední části utkání. Tawatari ke svým střelám přidal i úspěšná dvojtaktová cvičení z protiútoků a rozdíl ve skóre postupně klesal. Jakékoli potíže z hlediska výsledku ovšem nepřipustil kapitán českého výběru Martin Kříž. Nejenže dokázal skórovat téměř pokaždé, když dostal míč, ale byl také nejplatnějším hráčem při obranném doskoku a protože mimo Tawatariho nedokázali Japonci své střely proměňovat, bylo stále co doskakovat. Ostatní čeští reprezentanti byli v útočném snažení také aktivní a celkem úspěšně promněňovali trestné hody, což byl největší rozdíl mezi výkonem obou soupeřů. Češi nakonec zvítězili vysokým rozdílem 81:57.

střelci ČR: Kříž 27, Volmut 18, Petrák 12, Švandrlík 9, Andres 5, Feštr 4, Linhart 2, Fait 2, Šaňák 1, Hampejs 1

střelci Japonsko: Tawatari 21, Uehara 12, Togashi 9, Kasai 5, Kamiyama 4, Nakajima 2, Tanaka 2, Hikaru 2