Extraliga U16 – 13. kolo | Probasket.cz

Extraliga U16 – 13. kolo

📁 Mládež 🕔12.12.2008

Události kola: Pardubice málem přišli o neporazitelnost. Vyšehrad bez Bernátha i Ústí bez Bejčka nevyhráli. V Písku rozhodovala sporná trojka či dvojka Šišky na konci základní hrací doby. Prostějov dál bojuje o záchranu. Jediným celkem bez výhry je stále Sparta, bez porážky už jen Pardubice. Brno i Jihlava se vzpamatovali ze sobotních porážek.

BK Pardubice – USK Praha 63:57

Komentář domácích: „Skvělý duel dvou odvěkých mládežnických rivalů! Domácí do mače vstoupili  parádně a již ve 3. minutě donutili trenérský tandem USK Bujárek – Jachan k prvnímu time-outu za stavu 9-0. Po něm hosté ještě zvýšili obrovské tempo a když se za stavu 15:16 na útočném doskoku zranila domácí ikona Martin Kříž, vypadalo to s domácími tuze nedobře. Rozražený ret si vyžádal 6 stehů v nemocnici, ale zásluhou v hledišti přítomného trenéra ZDOBINSKÉHO a jeho ARO taxi službě se Martin ještě stihnul vrátit do vypjaté koncovky a obětavě se vrhnout v poslední čtvrtině zpátky do litého boje. Křížova neúčast však na naše hráče zapůsobila až neuvěřitelně šokujícím dojmem a druhou čtvrtinu prohráli po slaboučkém výkonu 5:24! Vše se zdálo být ztraceno, ale do druhého poločasu nastoupili zcela jiní domácí – řečeno slovy legendárního Gaba Zelenaye – „rovnaké drezy, rovnaké trenky, no ozaj iný hráči“. Sestava Lachman – V. Pacák – Andres – Heřman – Šimon podala heroický výkon a třetí část hry vyhrála 27:8 a znovu překlopila vedení na stranu do hry zcela nečekaně se vrátivších domácích. A když se ve 3.minutě poslední části hry vrátil do boje KŘÍŽ, hosté již nenašli síly k dalšímu zvratu. Přesto  byl výsledek otevřený do poslední chvíle a hekticky povzbuzující publikum mělo z naší haly další ze silně emotivních basketbalových zážitků s dobrým koncem. Domácí zaslouží pochvalu za parádní obrat ve třetí části hry, z jednotlivců kromě osvědčených opor zazářil Petr HEŘMAN, který konečně dokázal, že má i jiné než výškové předpoklady pro vrcholový basketbal. A to je kromě uhájení neporazitelnosti nejpozitivnější zjištění z nedělního pomikulášského dopoledne.“

Komentář hostů: „V nedělním dopoledni zavítal USK do Pardubic a v letošní sezóně prozatím suverénní domácí byli favoritem. Čekal se ale tradičně agresivní basketbal a to se potvrdilo beze zbytku. USK do utkání nastoupil ve své tradiční sestavě, ale na hřišti hráče nečekalo žádné milé překvapení a po necelých třech minutách hry byl stav 9:0! ve prospěch domácích. Po oddechovém čase se USK začal bodově prosazovat a srovnávat krok. Utkání se v celé první čtvrtině hrálo v obrovském tempu, agresivní obrany na obou stranách a pohledný basketbal musel domácí diváky bavit. Po deseti minutách hry prohrávali naši hráči rozdílem dvou bodů, 15:13. Na začátku druhé čtvrtiny se USK dostal poprvé v zápase do vedení o jeden bod a přišla zápletka v utkání, kdy se nešťastně zranil domácí Kříž. Toto nepříjemné oslabení Pardubic dokázal USK využít, udržel vysoké tempo hry a začal si postupně vytvářet stále větší bodový náskok, který se do poločasu vyšplhal na rozdíl 17 bodů, 20:37. Za zmínku zcela jistě stojí velmi dobrá obrana USK, která dovolila soupeři vstřelit pouhých 5 bodů za druhých deset minut hry. Vstup do druhého poločasu tak byl plný očekávání, podaří se USK udržet výrazný bodový náskok, nebo se Pardubice vrátí do utkání? Bohužel se skutečností stala varianta druhá. Naprostý kolaps v útočné, ale i v obranné fázi hry, přinesl návrat Pardubic do utkání. Soupeř třetí čtvrtinu naprosto ovládl, domácí si z obrany USK dělali, co chtěli a pokud neuspěli napoprvé, druhou a někdy i třetí šancí k zakončení už nepohrdli a tvrdě trestali chyby našeho týmu. V té době chyběla USK na hřišti výrazná osobnost, která by zatáhla za záchrannou brzdu a celý tým probudila ze špatného snu. Namísto toho dál pokračoval koncert domácích, který zaznamenal za třetí čtvrtinu o 7 bodů více, než za celý první poločas a dostal se do vedení 47:45. V té době přivezl trenér Zdobinský z nemocnice lídra domácích Kříže a Pardubice byly na koni. Přesto naši hráči nechtěli nechat soupeři nic lacino a velkou bojovností dokázali dovést utkání do vyrovnané koncovky. V té ale už domácí měli navrch, přehráli naše hráče a je třeba přiznat, že zaslouženě zvítězili. USK předvedl v prvním poločase dobrý basketbal, ale pracně vytvořený náskok dokázal až příliš jednoduše ztratit. Celé utkání se však odehrálo ve vysokém tempu a bylo tradičně skvělým basketbalovým soubojem.“

střelci Pardubice: Lachman 18 (5×3), Kříž 14, Heřman 13,  V. Pacák 10, Andres 6, Šimon 2
střelci USK: Petrák 17, Lipovskij 14, Jiránek 9, Truhlář 8, Hrudka 6, Jeřábek 3

BK BCM Prostějov – BA Sparta 88:79

Komentář domácích: „Životně důležitý zápas sehráli kadeti. Pokud by v tomto utkání prohráli, nemohli by očekávat nic jiného, než sestup z extraligy. Na palubovce byl vidět spíše boj než basketbal, nakonec za kratší konec tahali hosté a naděje na udržení nejvyšší soutěže v Prostějově žije dál.

střelci Prostějov: Pavlíček 25, Staněk 22, Buriánek 15, Medek 14, Pěnička 7

střelci Sparta: Lhoták 26, Zach 24, Fric 15, Kocourek 7, Celina 7

BC Vysočina – BK Opava 90:83

Po sobotní lekci od Ostravy měli domácí z utkání obavy a začátek hry to potvrdil. Při velké rotaci hráčů docházelo často k nevynuceným chybám, při kterých dokázal soupeř lacino skórovat. Po 10 minutách hry, kdy domácí dostali 29 bodů a dali pouhých 12, se zdálo, že utkání je ztraceno. Ve 2. a 3. čtvrtině se však podařilo náskok soupeře zlikvidovat a do poslední čtvrtiny šli domácí poprvé v tomto utkání do vedení 67 : 64. Nabídnutou šanci už nepustili, i když se soupeři podařilo 2 minuty před koncem zápasu vyrovnat na 82 : 82. Pak domácí zabrali a vyrovnaný zápas dovedli do úspěšného konce.

Komentář domácích: "Do utkání jsme vstoupili vlažně a první čtvrtina byla v duchu včerejšího utkání. Po opravdu důrazné domluvě se hráči probudili a začali alespoň místy dodržovat stanovenou taktiku. V dnešním utkání nás probral David Spilka, který ač dal 7 bodů, hrál výborně. Dnes nevyhrál lepší, ale šťastnější. Na tomto utkání je pozitivní naše první zvládnutá koncovka, jinak jsem si vědom, že máme ve hře spoustu nedostatků. Doufejme, že už hráči, trenéři i diváci pochopili, jak kvalitní soutěž extraliga je a že každá herní chyba je potrestaná rychlým protiútokem a ne vždy je čas tuto chybu napravit."

střelci Vysočina: Novák 25, Krajcigr 17, Mísař 16, Novotný 12, Plešingr 7, Spilka 7, Buben 2, Černý 2, Šárka 2

střelci Opava: Král 21, Matějka 17, Hulva 13, Černohorský 11, Kvapil 10, Böhm 5, Nosek 3, Tkačík 2, Fingerhut 1

JBC Brno – BCM Slez. Ostrava 87:60

Jasně stanovená taktika domácích velela ubránit hostujícího lídra Urbánka. Důvěru splnit tento úkol dostal Hrabovský a i přesto, že pro nemoc celý týden netrénoval, splnil tento úkol téměř bezchybně. Pak už zbývalo jen dát nějaký ten koš. Střelecká exploze dosud nepříliš výrazného Jeřábka zařídila i tuto stránku a tak Brno po dlouhé době slaví vítězství.

Komentář domácích: Opravdu výborná obrana v prvních dvou čtvrtinách (v 9.min. 2.čt.43:15) určila ráz utkání. Přesně dle mé filosofie, že pokud tým výborně brání, tak se chytne i v útočné fázi, se jednoznačně potvrdila.“

Komentář hostů: "Doplatili jsme na sobotní vypětí a když jsme dali 1.koš ze hry až v 8.min., bylo jasné že se základu nenabily baterky a utkání musí hrát netradiční sestava. Doufám, že se nám tento vynucený experiment vrátí.“

střelci Brno: Jeřábek 33, Kyzlink 25, Hrabovský 14, Šaňák 8, Křivánek 6, Petlák 1

střelci Ostrava: Urbánek 14, Habily 13, Jozek 7, Veverka 6, Lukáč 6, Vidlička 5, Háša 4, Vícha 2, Kovalčík 2, Šafarčík 1

Sokol Písek – Proton Zlín 84:71

Komentář domácích: „Po sobotním "pohlavku" k nám přijeli "Ševci" povzbuzeni výhrou na Vyšehradě obhajovat 4.místo v extraligové  tabulce. Týmu tentokrát nemohu upřít bojovnost, ale tento víkend nám herně prostě příliš nesedl…. Když jsme ke konci třetí části prohrávali o 11 bodů 42:53, vypadalo to všelijak. Pak jsme se přeci jen herně na chvíli zvedli a byli jsme to my, kdo 3 minuty před koncem vedl o 9 bodů 67:58. Koncovku (0:9)jsme z taktického pohledu zahráli na úrovni dětí hrajících si na sídlišti před barákem košandu. Zachránilo nás pouze to, že hostující Šiška při svém posledním pokusu mírně přešlápl tříbodovou čáru. Prodloužení zahájil Šlechta drzou, nicméně úspěšnou trojkou a to nás nastartovalo k nejlepší hře v průběhu celého víkendu (za 5 minut 17 bodů!).“

střelci Písek: Fait 26, Šlechta R. 24, Duda 17, Veselý 6, Němec 5, Soukup 4, Šlechta P. 2

střelci Zlín: Šiška 24, Václavek 16, Bajar 14, Sylla 10, Masný 4, Salač 3

Sokol Vyšehrad – BCM Moravská Ostrava 52:71

Nedělní utkání Vyšehradských kadetů bylo pravou kopií sobotního měření sil se Zlínem. Tentokrát ovšem vydržel vyrovnaný stav až do 27. minuty, potom však přišel domácí útlum, zbytečné (ztráty a neproměňování střel) a šňůra 23:4 pro hosty a o výsledku bylo rozhodnuto. V této době hráli domácí již bez Hampejse, který střídal pro pátou osobní chybu ve 23. minutě.

Komentář hostů: „Jsem rád, že jsme potvrdili vítězství ze soboty na půdě Písku! Opět jsme velice dobře bránili a nutili soupeře k chybám! Pochválil bych družstvo za dobrou obranu! V útoku nás podrželi Kořistka a Kouřil.

střelci Vyšehrad: Čermák 13, Hampejs 10, Úlehla 7, Lukáš 7, Choutka 5, Haltmar 5, Hostinský 3, Bohadlo 2

střelci Ostrava: Kořistka 18, Kouřil 17, Lyčka 10, Landor 6, Tardon 6, Kobsa 4, Navrátil 4, Vašíček 2, Vachutka 2, Klečka 2

Lokomotiva Plzeň – Sokol pražský 61:80

Komentář hostů: „Od prvních minut nedělního utkání jsme byli týmem, který držel opratě utkání pevně ve svých rukách. Plzeňským hráčům jsme v útoku nedávali prostor, hlavně díky dobrému odstupování ze slabé strany a ti se tak kromě dvou trojek Švandrlíka nedokázali výrazněji prosadit. O 20 bodový náskok před koncem prvního poločasu jsme ale uspěchaným zakončováním a střelami z nepřipravených pozic přišli. Domácí tento propastný rozdíl dokázali do poločasu stáhnout na pouhých 10 bodů. Ve druhém poločase jsme soupeře přinutili k chybám v rozehrávce a postupně jsme navyšovali svůj náskok. Ten se po třech čtvrtinách hry přiblížil 30 bodovému rozdílu. Vlastní nedisciplinovaností v úvodu poslední čtvrtiny, jsme dovolili domácím lehce korigovat skóre, ale vítězství jsme si už nenechali vzít. Největší podíl na vítězství měla naše týmová hra v útoku, plná pěkných rychlých kombinací a nájezdů a kvalitní vypomáhání v obraně. Mimo to se dokázalo prosadit bodově více hráčů, což se ukázalo jako rozhodující. Velmi dobře, po boku Reimera, Dvořáka a Kološe, zahráli také Filippo Ghibellini a Kuba Smrž. Hyb hyb hurá!“

střelci Sokol Pražský: Reimer 16, Dvořák 15, Kološ 14, Ghibellini 13, Smrž 12, Kohout 4, Steinhauser 3, Blažek 3

TJ Klatovy – BK Ústí nad Labem 107:71

střelci Klatovy: Kuneš 25, Aušprunk 25, Volmut 20, Kříž 18, Milec 6, Gezo 4, Drozda 4, Krůta 3, Johánek 2

střelci Ústí: Puhl 23, Feštr 23, Krombholz 17, Pilný 6, Fiala 2