Extraliga U16 – 5. kolo | Probasket.cz

Extraliga U16 – 5. kolo

📁 Mládež 🕔12.10.2008

V neděli se v extralize občas urodí nějaké překvapení. Nejinak tomu bylo dnes.

V neděli se v extralize občas urodí nějaké překvapení. Nejinak tomu bylo dnes. Největší překvapení, ne-li přímo šok se zrodil v Prostějově, kde domácí zle potrápili hostující Ostravu.

BK BCM Prostějov – BCM Moravská Ostrava 67:64

V Prostějově zažili první radost z výhry a ukázali, že boj o záchranu soutěže v žádném případě nevzdávají. Týmu Ostravy naopak úvod soutěže vůbec nevyšel a jestli chce pomýšlet na play off, bude muset hodně přidat. Zatím se hráči BCM ani jednou netěšili z vítězství a jedinou útěchou může mladým Ostravanům být to, že se ještě nepředstavili v domácím prostředí, což by mohla být jejich tajná zbraň.

Komentář hostujícího trenéra: "Pro mě jako pro trenéra velké zklamaní!!!Včerejší porážka o 50 bodů se projevila na psychice hráčů!!!Nikdo ze starších hráčů nedokázal vzít zodpovědnost na sebe !!!"

střelci Prostějov: Staněk 30, Medek 17, Plhák 12, Kunčík 7

střelci Ostrava: Navrátil 12, Vlasák 11, Lyčka 9, Kořistka 9, Kouřil 8, Kobsa 4, Tardon 4, Klečka 3, Vašíček 2, Landor 2

BCM Slezská Ostrava – Sokol Pražský 57:63

Sokol Pražský vstoupil do utkání aktivněji, basketbalověji a s nadějí, že se mu podaří odčinit včerejší neúspěch z Opavy. V první čtvrtině si však hosté neuhlídali největší oporu domácích Urbánka, který svými pomalými, ale jistými úniky doprava a vydařenou střelou za 3 zatížil konto 11 body. Protože se sokolíkům nedařilo proměňovat vytvořené pozice a pokračovali ve včerejší tristní střelbě trestných hodů, vedli Ostravští po první čtvrtině 24:16. Pražané pokračovali ve své trpělivé hře, dobře doskakovali v útoku a postupně stahovali náskok soupeře. Poločasový stav 32:28 byl pro domácí vzhledem k obrazu hry velmi příznivý. Zkušený trenér Ostravy Formánek si byl vědom toho, že jeho tým dnes nemá optimální den a naordinoval svým svěřencům do 3. čtvrtiny zónovou obranu. Ta zpočátku dělala hostům problémy, nicméně jakmile se rozstřílel Kološ, bylo jen otázkou času, kdy půjdou sokoli do vedení. To se podařilo, také díky útočným doskokům Reimera, již v průběhu třetí části hry. Jen stále špatné trestné hody hostů znamenali, že se v závěru utkání šlo do vyrovnané koncovky. Rozhodující moment přišel v čase 1:37 do konce utkání, kdy velmi aktivní Reimer získal v obraně míč a nikým neohrožován přešel celé hřiště a zvýšil vedení sokolů na 55:60. Ostravský Urbánek se pak pokoušel utkání otočit několika pokusy za 3 body, nicméně jeho střely nenacházely cíl a konečný výsledek tak odpovídá dění na hřišti. Domácí může mrzet zejména bídný obranný doskok, který umožnil hostům spoustu druhých i třetích pokusů na útok.

Hostující trenér Voračka se nechal slyšet, že zónová obrana, kterou domácí praktikovali ve druhém poločase je zkázou českého basketu. Na stránkách probasketu se v budoucnu tématu zónové obrany v mládežnických soutěžích budeme věnovat a přineseme názory trenérů na tuto problematiku.

střelci Ostrava: Urbánek 21, Vidlička 8, Kovalčík 8, Mihalčík 6, Habily 4, Jozek 4, Vícha 4, Háša 1, Lukáč 1

střelci Sokol Pražský: Kološ 28, Zelenka 8, Reimer 8, Kohout 6, Dvořák 6, Ghibellini 4, Steinhauser 3

BA Sparta – TJ Klatovy 43:81

střelci Sparta: Heidler 10, Zach 9, Lhoták 9, Kocourek 6, Pilecký 5, Vacek 2, Celina 1, Bělohlávek 1

střelci Klatovy: Kuneš 26, Volmut 18, Aušprunk 11, Krůta 10, Luňák 7, Drozda 7, Kubát 2

BK Opava – BK Ústí nad Labem 71:92

Ústí v soutěži ještě neprohrálo a stává se černým koněm soutěže.

střelci Opava: Hulva 22, Král 22, Matějka 8, Kvapil 8, Fingerhut 4, Černohorský 3, Tkačík 2, Bohm 2

BK Pardubice – Proton Zlín 67:54

Pardubice si konečně zahráli basket. První, kdo odolal drtivému útočnému tlaku východočechů, byl Zlín. Prohra o pouhých 13 bodů na palubovce největšího favorita extraligy dává zapomenout na neúspěchy z minulého kola a Zlínští už se těší na utkání na své palubovce v hale na Zelené.

střelci Pardubice: Kříž 16, Andres 15, Lachman 10, Pacák 8, Bahník 7, Šimon 5, Heřman 4, Mikulecký 2

střelci Zlín: Šiška 29, Sylla 9, Bajar 8, Salač 2, Kotík 2, Šula 2, Javořík 1, Studený 1

BC Vysočina – Sokol Vyšehrad 56:86

O všem bylo rozhodnuto po první čtvrtině, kterou vyhráli hosté 4:29. Zbylé čtvrtiny již byly vyrovnané. Slovy domácího trenéra Pešouta: "Hrůza, nic víc se k tomu nedá říct." Vyšehrad přijel, viděl a v pohodě zvítězil o 30. Když má tým 100% trestné hody, většinou to trenér ocení, ovšem když si domácí hráči za celé utkání vytvořili možnost stát na čáře trestného hodu pouze třikrát, leccos to vypovídá o jejich odvaze o výsledek se aspoň odvážně poprat.

střelci Vysočina: Krajcigr 14, Cord 11, Černý 11, Novák 8, Buben 6, Janík 2, Janků 2, Mísař 2

střelci Vyšehrad: Hampejs 33, Bernáth 20, Úlehla 9, Lukáš 8, Bohadlo 6, Haltmar 4, Hostinský 3, Tomrle 2, Choutka 1

USK Praha – Lokomotiva Plzeň 84:55

JBC Brno – Sokol Písek 99:80

Další překvapení dnešního dne se zrodilo v Brně, kam přijel sebědomý tým z Písku. Již včerejší vítězství v Jihlavě jen o 9 bodů naznačovalo, že sršni nejsou v té nejlepší formě a brněnští bojovníci se, i bez svého hlavního trenéra Janíka, srdnatě rvali o svůj druhý úspěch v probíhající sezoně. Ztracenou střeleckou formu našli v jeden den domácí hráči Kyzlink, Jeřábek i Šaňák a tak se hrál velmi útočný basketbal. Když dá někdo doma 99 bodů, tak by skutečně neměl prohrát a sršni tak utrpěli první porážku v sezoně a o své roli jednoho z největších favoritů soutěže budou muset ještě přesvědčit.

střelci Brno: Kyzlink 26, Jeřábek 21, Šaňák 17, Buček 13, Hrabovský 9, Slanina 8, Muller 3, Petlák 2

střelci Písek: Duda 18, Šlechta R. 17, Němec 14, Fait 13, Soukup 9, Vokálek 4, Dudi 3, Šlechta P. 3