BK Prostějov – KK Zagreb 61:69 (21:26, 36:49, 51:53) | Probasket.cz

BK Prostějov – KK Zagreb 61:69 (21:26, 36:49, 51:53)

📁 Evropské poháry 🕔14.10.2008

Jednotlivé čtvrtiny:21:26, 15:23, 15:4, 10:16
Pravou balkánskou kumpaniji prošpikovanou nesporným basketbalovým umem předvedli chorvatští basketbalisté na palubovce prostějovského Sportcentra. Po zásluze zvítězili a před domácí odvetou tak důrazně zaklepali na dveře dalšího kola poháru EuroChallenge. Hosté předčili domácí především v rychlosti a v kolektivním pojetí, kdy některé kombinace hráli opravdu naslepo. Ani prostějovští basketbalisté nemusí odcházet se svěšenou hlavou. Hlavně výkon ve 3. čtvrtině, kdy přehráli svého soupeře 15:4, je příslibem do dalších zápasů Mattoni NBL.
Po opatrném úvodu se jako první zapsal do střelecké listiny Ante Tomič, který byl zároveň hlavním strůjcem dnešního vítězství Chorvatů.  Tento mladý pivot byl nejenom nejlepším střelcem utkání (16b), ale zároveň kraloval pod oběma koši a pro prostějovské pivoty Pruitta a Diakiteho se stal nepřekonatelnou překážkou. V polovině 1. čtvrtiny se chorvatští basketbalisté dostali do šestibodového vedení (12:6), které se domácím podařilo zlikvidovat především díky šesti bodům Pavla Staňka v rozmezí dvou minut (14:14). Během další minuty šli Orli zásluhou Pruitta a Amese dokonce do vedení (18:14), ale závěr čtvrtiny patřil  Záhřebu. Šňůrou 10:0 se dostali do šestibodového vedení (24:18), které zmírnil na začátku poslední minuty Hurl Beechum střelou za 3 body. Poslední slovo v této čtvrtině měl však Andrej Stimac, který dvěma trestnými hody upravil na 26:21 pro hosty.
Ve druhé čtvrtině odehráli prostějovští svoji nejhorší partii zápasu. Začala se silně projevovat absence Štěpána Vrubla, jemuž zranění paty ze sobotního zápasu s Ostravou nedovolilo zasáhnout do hry a protože ani mladý Petr Dokoupil není zcela zdravotně v pořádku, musel dnes ne zcela dobře hrajícího Amese střídat na rozehrávce Goran Savanovič. V této části narostlo manko domácích o dalších 8 bodů, protože zcela propadli ve střelbě za 2 body  a okna v obraně byla přímo francouzská, prohrávali v poločase 36:49.
Po poločasové bouři v kabině začali Orli ve 3.části  pozvolna stahovat náskok soupeře. Přitvrdili v obraně (soupeř dal za 3. čtvrtku pouhé 4 body) a když k tomu přičteme pár slabších chvilek Chorvatů, znamenala střela Hurla Beechuma z perimetru v posledním zlomku sekundy 3. čtvrtiny snížení na rozdíl pouhých dvou bodů (51:53). Svoji střeleckou mušku oprášil Hurl i na začátku poslední části hry, kdy opět střelou za 3 body strhnul vedení na stranu Prostějova (54:53). Pak ale zaúřadoval nejlepší muž na hřišti Ante Tomič. Z čáry trestného hodu a zpod  koše   vrátil vedení na stranu soupeře (54:56) a definitivní zlom znamenala trojka Mária Dundoviče, kterou na začátku 37. minuty zvýšil vedení Chorvatů na 61:55. Dílo zkázy dokončil hráč s příznačným jménem Morovič. Jeho 7 bodů v závěrečných minutách dovedlo Záhřeb k vítězství 69:61.

Beechum 14(4), Leško 9, Staněk 8(1), Savanovič 7(1), Prášil 6(2), Ames 5, Pruitt 5, Novák 4, Diakite 3