Slovensko proti Holandsku nepresvedčilo | Probasket.cz

Slovensko proti Holandsku nepresvedčilo

📁 Reprezentace 🕔17.8.2008

Slovenská basketbalová reprezentácia mužov odohrala v Spišskej Novej Vsi aj svoj druhý prípravný zápas pred septembrovou kvalifikáciou B-kategórie na ME. Ich súper bol tentoraz z krajiny tulipánov – Holandsko.

Naši reprezentanti chceli nadviazať na výhru nad týmto protivníkom z minuloročnej kvalifikácie, keď sme Holandsko, na domácej pôde v Lučenci, zdolali skvelým finišom 80:75. Do dnešného zápasu sme nastupovali ešte bez opôr v podobe R. Rančíka a D. Nováka, ale zato s odohodlaním vyhrať. Tréner Milan Černický chcel dať šancu každému hráčovi ukázať svoje umenie a udržať si reprezentačnú pozíciu.

Slovenskí basketbalisti nastúpili v základnej päťke – Gavel, Sýkora, Hovaňák, Leško a Szalay. V priebehu prvej štvrtine sme boli jasne lepším tímom, vychádzala nám hlavne streľba spoza trojkového obĺúka. Úspešné pokusy zaznamenali Leško(2), Sýkora, aj na domovskej palubovke hrajúci, Hovaňák. Zlepšením výkonom oproti včerajšiemu zápasu sa blysol Szalay, ktorý sa v týchto fázach hry dokázal presadiť pod košom aj oproti výškovej prevahe holandských pivotov – menovite napríklad Elsona (mimochodom bývalého hráča NBA tímu San Antonia Spurs, aktuálne hrajúceho v tíme Milwaukee Bucks). V tejto časti hry sme vyhrávali už 7-bodovým rozdielom (21:14).

Do druhej štvrtiny Slovensko prestriedalo zostavu, na palubovku sa dostali Pandula, Pešta, Gavlák, Žuffa i Majerík. Nakoniec sa ukázalo, že práve táto časť bola pre konečný vývoj zápasu dosť kľúčová. Zlepšená obrana „Oranjes“ priniesla tri krásne bloky, zrovnanie náskoku a dokonca až 11-bodovú holandskú šnúru 32:32 – 32:43 ! Naši chalani poľavili v koncentrácii, slabo doskakovali a  zbytočnými stratami sa oberali o šancu bodovať. Ku koncu druhej časti hry sa im ešte podarilo skorigovať stav na prijateľných 39:45, keď sa dvakrát presadil Majerík a Vlado Hovaňák svojou ďalšou trojkou sčasti prebudil publikum na Spiši.

Po polčasovej prestávke sa Slováci pustili do boja zvrátiť nepriaznivý stav. Skvelý výkon podával Gavel, ktorý nielen bodoval, ale dirigoval hru a hecoval tím ako sa na správneho kapitána patrí. Miska váh sa priklonila na našu stranu a vedenie 60:59 bolo odmenou za predvedenú hru. Naša radosť však netrvala dlho. Práve naopak. Nepremenenými trestnými hodmi, v rozhodujúcej chvíli (TH: 1/7) sme sa obrali o možnosť výhry. V útoku sa prestalo dariť, inak strelecky skvele disponovanému Leškovi, čo Holanďania plne využili a ďalším „znovuzrodením“ chytili opraty zápasu do svojich rúk. Do pohody sa dostali aj vysokí pivoti Holandska a ich prevaha znamenala vedenie 62:70, ktoré už nedokázali naši chalani v krátkom časovom úseku zmazať a tak tréner reprezentácie SVK dal v posledných minútach šancu zahrať si opäť hráčom z lavičky. Náskok ešte rástol, v dôsledku faulov a úspešných TH, v neprospech našich reprezentantov.

Veľkým prekvapením boli pre mňa dnes nevýrazné výkony bývalých spoluhráčov na Interi, Pandulu a Míčku, ktorí zaostali za svojimi osobnými možnosťami. Naopak vo vynikajúcom svetle sa prezentovala dvojica – Gavel a Leško, ktorá náležite dostala na palubovke najviac priestoru a stala sa hnacím motorom pre našich.

Slovensko teda nenadviazalo na úspešný výkon proti Portugalsku a so Spišskou Novou Vsou sa rozlúčilo prehrou o 11 bodov v pomere 69:80. Verím, že chalani si napravia chuť už 10. septembra v prvom kvalifikačnom zápase, keď budeme hostiť reprezentáciu Švédska. Zápas sa odohrá opäť v prostredí im dobre známej športovej haly v SNV.

Slovensko – Holandsko 69:80 (23:19, 16:26, 17:12, 13:23)

Body Slovenska: Leško 13, Gavel a Szalay po 11, Hovaňák 9, Sýkora 4 (Sedmák 6, Žuffa 5, Pešta 4, Majerík 4, Gavlák 2, Pandula 0,Míčka 0)
Body Holandska: Elson 14, Van Passen 10
TH: 31/19 – 22/17